niedziela, 28 maj 2023
Chcesz pomagać Ukrainie? Dowiedz się, w jaki sposób

Mieszkańcy gminy Grójec zaangażowali się w pomoc obywatelom Ukrainy, okazując tym samym wsparcie i wielkie serca, chętne do niesienia bezinteresownej pomocy. Pamiętajmy,  aby nasza pomoc była skuteczna, konieczne są skoordynowane działania. Urząd Gminy i Miasta Grójec przygotował materiał, z którego można dowiedzieć się, jak można pomagać sąsiadom z Ukrainy. 

Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań zleconych przez rząd w związku z sytuacją, jaka panuje na Ukrainie. Podejmujemy także własne działania i inicjatywy, które mają na celu pomoc mieszkańcom Ukrainy. Jesteśmy gotowi do współpracy również w przypadku kolejnych akcji pomocowych zaproponowanych przez naszych mieszkańców. Przygotowaliśmy krótki poradnik, zarówno dla mieszkańców, jak i obywateli Ukrainy.

Wybierz sposób pomocy

Finansowo:

Odpowiadając na postulat o założeniu własnego subkonta, pragnę Państwa poinformować, że Gmina Grójec nie ma i najprawdopodobniej nie będzie miało prawnie dozwolonej możliwości pomocy, w takiej formie. Jestem również przekonany, że dzisiaj najbardziej potrzebna jest pomoc osobom przebywającym w oblężonych miastach w Ukrainie, gdzie brakuje żywności, art.medycznych, higienicznych itp. Potrzeba zorganizowania konta jest jak najbardziej słuszna, dlatego z radością przyjąłem informację, że Fundacja Dobroczynna im. ks. Piotra Skargi dla Ubogich w Grójcu utworzyła subkonto dla uchodźców z Ukrainy. Pomoc trafi do obywateli Ukrainy, którzy trafiają do naszej gminy. Warto podkreślić, że w składzie Rady Fundacji znajdują się mieszkańcy gminy Grójec, więc dokładnie wiemy, komu powierzamy nasze pieniądze - informuje, burmistrz Dariusz Gwiazda.

Poniżej nr konta. Darowizny należy wpłacać tytułem „Na pomoc Uchodźcom”.
Nr konta 97 9128 0002 2001 0012 8821 0003

Oprócz tego, pieniądze można wpłacać na konta wielu organizacji, które profesjonalnie zajmują się organizacją pomocy humanitarnej, m.in.:

Polski Czerwony Krzyż (16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”)
Caritas Polska (70 1020 1013 0000 0102 0002 6526)
Polska Akcja Humanitarna (https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina)

Listę wszystkich zweryfikowanych organizacji wraz z numerami kont można znaleźć na rządowej stronie pomagamukrainie.gov.pl.

Materialnie: Osoby, które opuściły swoje domy, mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni.

Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież.

Mieszkanie lub schronienie: część uchodźców potrzebuje mieszkania, na kilka, kilkanaście dni.

Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 515 097 557, gdzie mogą zgłaszać się również osoby chętne do przyjęcia uchodźców.
Środki transportu: do przewiezienia pomocy na terytorium Ukrainy, a także potrzebujących osób.

Wsparcie osobiste: dostarczenie wsparcia do dużej grupy osób to wyzwanie logistyczne. Możesz zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym.

(patrz lista punktów zbiórki darów)

W ramach lokalnych działań w mediach społecznościowych powstała grupa "Grójec dla Ukrainy", gdzie mieszkańcy oferują swoją pomoc i wsparcie.

https://www.facebook.com/groups/679622756408409

Punkty zbiórki darów:
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Grójcu ul. Piłsudskiego 68 tel. 48 664 24 05
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Grójcu ul. Polna 17 tel. 48 664 24 23
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Grójcu ul. Armii Krajowej 34 tel. 48 664 24 24
Publiczna Szkoła Podstawowa w Lesznowoli ul. Szkolna 1, tel. 48 664 50 85
Publiczna Szkoła Podstawowa w Bikówku ul. Bikówek 21 tel. 48 664 24 28
Publiczna Szkoła Podstawowa w Częstoniewie ul. Częstoniew Kolonia 60 tel. 48 664 22 08
Parafia Miłosierdzia Bożego w Grójcu ul. Jana Pawła II 24, 05-600 Grójec

Dary z powyższych punktów są przekazywane do Magazynu Centralnego w Zespole Szkół w Grójcu lub trafiają bezpośrednio na granicę i na terytorium Ukrainy.

Najbardziej potrzebne produkty to: żywność, kosmetyki, środki higieny, leki.
Mleko dla dzieci
Butelki i smoczki
Oleje, konserwy, pasztety
Proszki do prania
Bielizna damska, chłopięca, dziecięca- różne rozmiary- nowe!
Płyny do mycia naczyń
Koce
Mleko w kartonie
Płatki do mleka
Zasypki

Wanienka dla dzieci

 

Ważne informacje dla obywateli Ukrainy — Centrum informacji w j. ukraińskim: https://www.gov.pl/web/ua

Aby uzyskać informacje, w zakresie m.in.: punktów recepcyjnych czy ogólnych warunków i zasad wjazdu i pobytu w Polsce należy zadzwonić pod numer: +48 47 721 75 75. Informacje zarówno dla obywateli Ukrainy, jak i Polaków przebywających na terenie Ukrainy publikuje również Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.

Koordynacją przepływu uchodźców z Ukrainy zajmują się tzw. punkty recepcyjne na granicy z Ukrainą w miejscowościach, gdzie funkcjonują przejścia graniczne. W wojewódzkie podkarpackim: w Medyce, Korczowej, Krościenku i Budomierzu. W województwie lubelskim takie punkty powstały: w Dorohusku, Dołhobyczowie, Zosinie i Hrebennem. Punkty recepcyjne mają dyżurować całodobowo.

Gminna infolinia i pomoc urzędników
Gmina uruchomiła specjalną infolinię w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do nas z terenu objętego wojną i przebywają na terenie gminy Grójec. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 515 097 557, gdzie mogą zgłaszać się również osoby chętne do przyjęcia uchodźców. Wszelkiego rodzaju zapytania można kierować również na adres

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Pracownicy Urzędu Gminy i Miasta Grójec będą próbowali odpowiedzieć na pytania, ale również podejmą próbę koordynacji działań mieszkańców oraz przyjeżdżających obywateli Ukrainy.
W związku z tym, że obywatele Ukrainy od wielu lat są mieszkańcami naszej gminy jako miejsce zamieszkania – stałego lub czasowego, pracownicy różnych wydziałów Urzędu Miasta i Gminy Grójec są przygotowani do obsługi tej grupy obcokrajowców.

Edukacja najmłodszych obywateli Ukrainy
Międzyszkolny oddział przygotowawczy (tzw. oddział powitalny) dla dzieci z Ukrainy, które zupełnie nie porozumiewają się w języku polskim, jest otwarty w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2, ul. Polna 17, tel. 48 6640757. W każdej ze szkół w Gminie Grójec przyjmowani są uczniowie cudzoziemcy. Przysługują im dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Zapewnione są obiady.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać u dyrektorów placówek.

Lista szkół znajduje się w zakładce dla mieszkańca — oświata na stronie https://grojecmiasto.pl/cms/2685/oswiata bądź w Wydziale Edukacji tel. 48 664 30 91 wew. 401
Ważne działania dotyczą również dzieci i młodzieży. Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło komunikat w sprawie zasad przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół. Dokładnych informacji w sprawie możliwości przyjęcia dziecka do szkoły lub przedszkola udzielają dyrektorzy placówek. Wsparcie dla dzieci przybywających z Ukrainy zadeklarowała również pani psycholog Katarzyna Dupla-Poprawska, która jest dostępna pod numerem telefonu: 510-760-960

Wytyczne, a możliwości
Z uwagi na brak konkretnych wytycznych dotyczących przyjmowania uchodźców, podejmujemy rozważne decyzje związane z organizacją pomocy. Obywatele Ukrainy, którzy przyjeżdżają obecnie do gminy Grójec, w większości przyjeżdżają do swoich rodzin lub do osób, u których wcześniej już pracowali. Drugą grupą będą uchodźcy re lokowani przez rząd.
Oczywiście przyjmiemy obywateli Ukrainy, pamiętać jednak należy, że mamy ograniczone możliwości w tym zakresie. Przyjęcie dużej grupy uchodźców i zapewnienie im stałego schronienia oznaczałoby konieczność wyłączenia z użytkowania jakiegoś budynku będącego siedzibą instytucji publicznej, na co nie bardzo możemy sobie pozwolić. Czekamy jednak na wytyczne rządowe w tym zakresie.

Pierwszy transport na Ukrainę z najpotrzebniejszymi produktami, środkami higieny oraz lekarstwami zebranymi w Urzędzie Gminy i Miasta Grójec przy współpracy z Zespołem Szkół w Grójcu, Ochotniczą Strażą Pożarną w Grójcu wyjechał  do Lwowa. Dziękujemy za każdą przekazaną pomoc i wsparcie.

Ponadto informujemy, że została stworzona specjalna strona rządowa, na której można zgłosić chęć pomocy: https://pomagamukrainie.gov.pl/?fbclid=IwAR321LI-RSz_S_23rww8r4nl69K-IQA_i3e1YupvbkisHsMSMsd3Cr5IqCc