czwartek, 13 czerwiec 2024
Gmina Grójec z własnymi liniami autobusowymi!

Pod koniec minionego roku Gmina Grójec została objęta dopłatą na połączenia autobusowe na rok 2023. Zwiększenie oferty przewozowej stało się możliwe dzięki dofinansowaniu z rządowej dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Dariusz Gwiazda zdecydował się na uruchomienie w 2023 roku 9 nowych linii autobusowych (łącznie z linią z roku 2022 do Falęcina jest ich 10), które ułatwią życie mieszkańcom wykluczonym komunikacyjnie. Kursy są realizowane minibusami. Dopłaty z budżetu gminy wynoszą 10-30%.

Linie grójeckiej komunikacji miejskiej, które obsługuje PKS Grójec to:
1) Nr linii 11 GRÓJEC- SŁOMCZYN
2) Nr linii 162 GRÓJEC- ŁOŚ przez Prażmów i Lesznowolę
3) Nr linii 550 GRÓJEC -GRÓJEC przez Bikówek i Szczęsną
4) Nr linii 551 GRÓJEC- GRÓJEC przez Bikówek i Szczęsną
5) Nr linii 552 GRÓJEC- GRÓJEC przez Mirowice i Gościeńczyce
6) Nr linii 553 GRÓJEC- GRÓJEC przez Grudzkowolę, Piekiełko i Kępinę
7) Nr linii 554 GRÓJEC- PAMIĄTKA przez Szczęsną, Głuchów i Podole
8) Nr linii 555 GRÓJEC- GRÓJEC przez Żyrówek
9) Nr linii 556 GRÓJEC- GRÓJEC przez Kępinę i Wólkę Turowską
10) Nr linii 160 GRÓJEC- FALĘCIN

Szczególne zainteresowanie wśród mieszkańców powinna wzbudzić linia 162, której trasa przebiega przez miasto i można nią dojechać do ZUS, Szkoły nr 1, na nowe osiedle przy ul. Sienkiewicza, do ogródków działkowych „Eden”, osiedle Trakt Królewski, pływalnię, Policję, do sklepu Biedronka przy ul. Mogielnickiej, na cmentarze, do LO czy Zespołu Szkół Głuszec-Grójec. Ta sama linia umożliwia połączenie lokalne aż do Prażmowa i Łosia, co skutkuje możliwością przesiadki w warszawskie połączenie podmiejskie L17 Prażmów-Piaseczno.

Z kolei linia autobusowa nr 11 to komfortowe autobusowe połączenie niedzielne z giełdą w Słomczynie.

Również ceny biletów zachęcają do podróży linią 11 oraz 162: cena biletu Grójec-Słomczyn – 5 zł, cena biletu po Grójcu niezależnie od długości trasy - 2 zł, zaś cena biletu poza Grójcem to 4 zł.

- Skomunikowane miasto to przyjazne miasto. Od wielu lat mieszkańcy domagali się powstania komunikacji miejskiej i wreszcie możemy ogłosić, że zrobiliśmy to. Jedna z dziewięciu nowo powstałych linii autobusowych ma charakter linii miejskiej i mamy nadzieję, że spełni oczekiwania mieszkańców Grójca, ułatwiając im komunikację w samym mieście, jak również na terenie gminy. Dla uruchomienia nowych linii w tych częściach gminy, które do tej pory nie były uwzględnione w siatce połączeń, konieczne było utworzenie nowych przystanków. Szczegółowe informacje o liniach, ich lokalizacji i o przebiegu tras można znaleźć na stronie internetowej miasta www.grojecmiasto.pl w zakładce „Komunikacja miejska” - zapowiada burmistrz Dariusz Gwiazda.

https://grojecmiasto.pl/cms/9150/komunikacja_miejska

- To dopiero początek, w planach mamy kolejne trasy i połączenia, na pewno nie wycofamy się z rozwijania tego projektu. Mamy nadzieję, że za kilka lat będzie można dojechać komunikacją publiczną do szkoły, urzędu, szpitala, firmy z każdego zakątka miasta oraz większości sołectw – zapewnia zastępca burmistrza Jarosław Rupiewicz.