wtorek, 05 grudzień 2023
Dzień Sąsiada w Bikówku

27 sierpnia, w niedzielę, dzięki współpracy siedmiu sołectw, na terenie Szkoły Podstawowej w Bikówku zorganizowany został piknik sąsiedzki pod nazwą Dzień Sąsiada. Pierwsze pomysły dotyczące imprezy padły już podczas zebrania wiejskiego.


Główną organizatorką wydarzenia była sołtys wsi Bikówek, Dorota Niedbała. - Ponieważ wszyscy jesteśmy czyimiś sąsiadami, to przybywało pomysłów i przedsięwzięcie zaczęło się rozrastać […]. Oczywiście, aby zorganizować piknik na większą skalę, potrzebne były dodatkowe środki pieniężne. Wystąpiliśmy z wnioskiem do Stowarzyszenia W.A.R.K.A i wzięliśmy udział w jego flagowym konkursie „Działaj Lokalnie”, w efekcie czego otrzymaliśmy dodatkowe dofinansowanie w kwocie 6 tys. zł, które przeznaczyliśmy na potrzeby pikniku – powiedziała pani sołtys.

Dzień Sąsiada, to europejskie święto społeczności lokalnych, które ma już ponad 25-letnią tradycję. Święto jest obchodzone pod patronatem Unii Europejskiej.
Sam pomysł narodził się na zebraniu wiejskim kiedy mieszkańcy postanowili zorganizować piknik sąsiedzki z części środków funduszu sołeckiego.

Impreza obfitowała w pyszne jedzenie, muzykę, pokazy sportowe, pszczelarstwo, akcje charytatywne, gry sąsiedzkie oraz możliwość spotkania bajkowych postaci!

Kultowi sąsiedzi
Główną atrakcją całej imprezy byli najpopularniejsi sąsiedzi na świecie, czyli Pat i Mat. Bohaterowie czeskiej bajki aktywnie uczestniczyli w pikniku, będąc nie tylko jego maskotą, ale i uczestnikami zabaw. Organizatorzy zadbali o różne gry: quiz na temat wiedzy o gminie Grójec i jej sołectwach, rzut kaloszem sołtysa, konkurencje zręcznościowe. Każdy chętny mógł również zrobić sobie zdjęcie z Patem i Matem na fotoławeczce. Wkrótce zostanie również ogłoszony konkurs na najśmieszniejsze zdjęcie z sąsiadami!


Wielkie talenty z małych miejscowości oraz niespodzianka
Były również inne atrakcje, które umilały nam popołudnie jak zespół kurpiowski „Turoślanie” w strojach ludowych  z piękną muzyką oraz KKS Sporty Walki z Poznania - mistrzowie Polski i Europy w Kickboksingu. Panie z Grójeckiego Ośrodka Kultury z flagowej sztuki Klimakterium i Pniewy Local Band dopełniły występ artystów na naszej scenie.

Dla każdego było coś miłego . KGW Zalesianki i stół wiejski z AUCHAN zapewniły  obsługę kulinarną imprezy. W ten sposób połączyliśmy  wydarzenia i pokolenia. To było prawdziwe ( nie )Pospolite Ruszenie w Bikówku. 

Mogliśmy podziwiać pokazy na przeróżnych płaszczyznach.
Pierwszym był występ młodych kickbokserów, którzy obecnie przygotowują się do nadchodzących Mistrzostw Świata w Lizbonie. Kickbokserzy szczególnie zaciekawili biorące udział w pikniku dzieciaki, co daje nadzieję, że grono adeptów tej dyscypliny sportowej wkrótce się powiększy. Trzymamy kciuki, by nasi reprezentanci wrócili z Portugalii z medalami!
Na takiej imprezie nie mogło również zabraknąć naszych wspaniałych seniorek z Grójeckiego Uniwersytetu Otwartego. Panie, jak zawsze, promieniały swoją młodzieńczą energią oraz kobiecością.

Występy lokalnych talentów dopełnił Pniewy Local Band. Wspaniała grupa dzieciaków, która prezentuje na scenie ogromną dojrzałość artystyczną, wykonując repertuar musicalowy i filmowy czy polskie klasyki.


Największą niespodzianką imprezy był występ zespołu Turoślanie, który specjalnie przyjechał do nas z województwa podlaskiego. Pochodzą z Turośli, gdzie od lat pielęgnują swoją pasję do folkloru. Za pomocą muzyki, tańca oraz przepięknych strojów pokazali nam swoją kulturę.

Razem w szczytnym celu
O pyszne jedzenie zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Zalesianki”. Przygotowały masę przeróżnych ciast, które były darmowe dla wszystkich uczestników pikniku. Jednocześnie prowadziły też zbiórkę charytatywną dla Ady Wasążnik. Ada choruje na dziecięce porażenie mózgowe, a jej rodzice walczą, by zapewnić jej jak najlepszą przyszłość i dogodne warunki życia. Wolontariusze, w tym ciocia Ady, działali aktywnie, prowadząc stoisko z wyrobami przygotowanymi przez mamę dziewczynki. Aneta Wasążnik jest bardzo utalentowaną osobą, jeśli idzie o sztuki plastyczne, a konkretnie rękodzieło. Tworzy przeróżne ozdoby oraz breloczki. Dochody ze sprzedaży zostaną przeznaczone na leczenie Ady. Stoisko sklepu Auchan, które również zaopatrywało piknik, prowadziło zbiórkę dla małego Aleksa Dąbrowskiego, chorującego na autyzm atypowy. Chłopca można wspierać poprzez portal siepomaga.pl. by mógł czynnie uczestniczyć w terapii zajęciowej. Zbiórką internetową zajmują się jego rodzice.

Finał oraz nagrody dla najlepszych!
Bez wątpienia była to niezapomniana impreza dla dzieci: animacje, zabawy na dmuchawcach, możliwość zobaczenia od środka domu dla pszczół oraz tego, jak pracują policjanci. Uczestnicy konkursów sąsiedzkich otrzymali upominki w postaci kosmetyków.

Największa nagroda została złożona na ręce pani sołtys. Sołectwo wsi Bikówek zajęło pierwsze miejsce w konkursie „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – "Sukcesy Widać po Sąsiedzku”. Dorota Niedbała odebrała czek na 8 tys. złotych. 

Serdecznie gratulujemy naszym sąsiadom i życzymy kolejnych sukcesów!

Patrycja Gzik

 

_______________________________

Dofinansowano ze środków programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademie Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A. - Ośrodek Działaj Lokalnie przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, Powiatu Grójeckiego.