środa, 21 luty 2024
Opowiadają o swoich inicjatywach (WIDEO)

Sołectwo Bikówek oraz Sołectwo Głuchów zgłosiło się do udziału w konkursie pt. "Opowiedz" w ramach programu "Działaj Lokalnie", który  powstał w 2000 roku i jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Od początku realizuje go Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP). 

Niepospolite Ruszenie oraz Wyzwalanie Lokalnej Aktywności - to dwa nagrania, które przedstawiają zrealizowane projekty przez mieszkańców dwóch sołectw z gminy Grójec. 

Poniżej nagrania z opisami projektów: 

 

 

Przedsięwzięcie miało na celu integracje lokalnej społeczności poprzez wyzwalanie jej aktywności. W ramach projektu powstał także, który utwór pt. „Czerwone Jabłuszko”, które przygotowali członkowie KGW wspólnie z mieszkańcami Głuchowa (utwór jest podkładem w teledysku). Aranżacja wzięła udział w konkursie podczas festiwalu. Wykonanie na żywo zajęło również 1 miejsce!
Upalna wakacyjna sobota 22 lipca była dniem pełnym dobrej zabawy, muzyki, sportu, tańca i śpiewu. O wspólną integrację i wyzwalanie lokalnej aktywności zadbali organizatorzy – Sołtys Szymon Wójcik, Koło Gospodyń Wiejskich „Głuchowskie Kumoszki” oraz klub piłkarski GPSZ Głuchów. Jednym z punktów bogatego harmonogramu były ekologiczne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Dzieci wykonywały ekologiczne kule do kąpieli oraz magiczne amulety. Na drugim stoisku Centrum Rozwoju i Terapii Katarzyny Duplii Poprawskiej również przygotowało masę atrakcji dla dzieci i młodzieży. Taniec, muzyka i śpiew – tak w kilku słowach można opisać, to co działo się w drugiej części pikniku. Na scenie pojawili się lokalni artyści z naszego regionu, którzy podkręcili gorącą atmosferę jeszcze bardziej. Na scenie zobaczyliśmy laureatki konkursów tańca i śpiewu z Grójeckiego Ośrodka Kultury, Kapelę Bialską, zespół Rabban oraz Sektor A. Kolejną z atrakcji dla dzieci i młodzieży był konkurs od szkoły tańca z Białobrzegów „Kosmos”. Kasia „Żabka” i Łukasz „Ufo” rozbujali tłum i pokazali kilka hip-hopowych ruchów. Uczestnicy konkursu otrzymali w nagrodę lody. Wszyscy uczestnicy otrzymali ekologiczne nagrody, a na koniec na każdego czekał poczęstunek w postaci kiełbaski, eko lemoniady oraz naleśników od Koła Gospodyń Wiejskich Głuchowskie Kumoszki. Dodatkowo Grójecki Ośrodek Kultury rozstawił swoją strefę zabaw z dmuchańcami oraz leżakami. Międzypokoleniowy akcent zapewniły seniorki, które przyjechały na rowerach, aby przygotować pyszne sałatki owocowe.
Zwieńczeniem projektu był udział w Festiwalu Jabłka 2023 23 września. Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało stanowisko z unikalnymi potrawami.
Koło wzięło udział w konkursie na najlepszą potrawę i deser. Kaczka w jabłkach oraz pyszna szarlotka zajęły pierwsze miejsce pośród grona 8 Kół Gospodyń Wiejskich.
Muzyka: MusiVersum - KKen, BNH i Emilka

*Oświadczamy, że praca pt.: Wyzwalamy Lokalną Aktywność! - Głuchów jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0.

 

 

Projekt polegał na zorganizowaniu spotkania 7 sołectw, podczas którego ich mieszkańcy dzięki wspólnej zabawie mogli stworzyć wspólnotę, a sami realizatorzy projektu mogli razem działać i wspierać podczas jego realizacji. Hasło projektu ”Bikówek zaprasza na sąsiedzkie (nie)pospolite ruszenie” połączyło wydarzenia i pokolenia. Celem projektu było bowiem umocnienie więzi i solidarności międzyludzkich i międzypokoleniowych oraz zjednoczenie społeczności lokalnej. Czas spędzony wspólnie sprzyjał również olbrzymiej kreatywności i powstaniu wielu nowych pomysłów, które to pozwalają zmieniać codzienność wsi. Przez organizację pikniku rekreacyjno-sportowego chcieliśmy rozwinąć kulturę fizyczną wśród dzieci i dorosłych. Wartością nadrzędną był dla nas zdrowy styl życia i ruch na świeżym powietrzu. Dla społeczności lokalnej, realizacja projektu przyniosła korzyści w postaci poczucia zbiorowej wspólnoty i utożsamiania się z własną społecznością.