czwartek, 25 lipiec 2024
Wianki nad Pilicą – wyjątkowe spotkanie z tradycją.

W sobotę 22 czerwca Stowarzyszenie W.A.R.K.A. zaprasza mieszkańców gminy Warka i powiatu grójeckiego nad brzegi Pilicy na jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w regionie – „Wianki nad Pilicą”. To magiczne spotkanie z tradycją, naturą i sztuką, które nie tylko podkreśla piękno lokalnych obyczajów, ale jednoczy społeczność w pielęgnowaniu naszych korzeni.


Tradycja puszczania wianków wywodzi się z obrzędów słowiańskich, które związane były z kultem natury. To święto miłości, płodności i obfitości obchodzone w najkrótszą noc w roku (Noc Kupały). To także ważny element integracji społecznej – okazja do wspólnych zabaw i świętowania.


- Tegoroczne „Wianki nad Pilicą” to pierwsza tego typu impreza organizowana w Warce. Wareckie nadpilicze pięknieje z roku na rok. Cieszymy się, że w kalendarzu lokalnych imprez pojawia się kolejne ważne wydarzenie. Wierzymy, że to otwarcie Lata nad Pilicą zapoczątkuje piękną historię i będzie kontynuowane w kolejnych latach. – mówi Dorota Kołakowska, Dyrektor biura Stowarzyszenia W.A.R.K.A.
Program wydarzenia obfituje w atrakcje dla młodszych i starszych. Zaczynamy od godziny 18:00 animacjami i zabawami dla najmłodszych. Podczas warsztatów rękodzielniczych każdy będzie miał okazję stworzyć wianek, pod czujnym okiem lokalnych animatorów. Zachęcamy również do zabrania własnoręcznie przygotowanych wianków, które będzie można z dumą wypuścić na rzekę Pilicę.


W trakcie wydarzenia odbędzie się także wyścig kajakowy, ognisko, tańce, zabawy świętojańskie. Gdy zapadnie zmierzch – ok. godz. 21:30 – odbędzie się pokaz teatru ognia oraz koncert zespołu Menele. Zwieńczeniem imprezy będzie wspólne puszczanie wianków.


Zapraszamy do włączenia się do zabawy! Spotykamy się w sobotę 22 czerwca na plaży w Warce. Niech wianki popłyną Pilicą, czarując wszystkich swym urokiem.
Info. Stowarzyszenie W.A.R.K.A.


Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Partnerzy wydarzenia: Zakład Usług Komunalnych, GIK „Dworek na Długiej”, Klub Kajakowy Korek, OSP Warka Stowarzyszenie ANIMATOR, Sieć Aktywnych Seniorów Powiatu Grójeckiego.