piątek, 05 czerwiec 2020
Wszyscy będziemy musieli segregować śmieci

Rząd przyjął nowelizację ustawy śmieciowej, w myśl której od tej pory każdy obywatel ma obowiązek segregować odpady. Niestosowanie się do nowych przepisów będzie skutkować dwa razy większymi karami finansowymi. - informuje Rzeczpospolita. 

Nowe przepisy zostały przyjęte we wtorek i będą obowiązywał każdego obywatela Polski. Oznacza to, że przy składaniu nowych deklaracji mieszkańcy gospodarstw domowych i osiedli mieszkaniowych, będą musieli segregować odpady. Właściciele jednorodzinnych gospodarstw domowych, którzy korzystają z przydomowych kompostowników będą płacić mniej. 

-Nowe prawo obejmuje również inne nieruchomości, których przeznaczeniem nie jest mieszkalny charakter. Właściciele budynków i działek będą mogli złożyć oświadczenie, które umożliwi objęcie nieruchomości systemem komunalnym, co pozwoli gminom na przetargi bez uwzględnienia specyfiki budowli lub obszaru. - czytamy na stronie www.wiadomosci.poinformowani.pl

Osoby, które nie dostosują się do nowych przepisów będą karane dwukrotnie wyższymi karami za wywóz śmieci. Od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności mogą otrzymać osoby, które zostaną przyłapane na wyrzucaniu śmieci np. do lasu, rzeki, jeziora bądź w inny sposób, który jest uznawany za zagrożenie dla środowiska i życia ludzkiego. 

źródło: Rzeczpospolita, www.wiadomosci.poinformowani.pl