piątek, 22 listopad 2024
Konkurs wiedzy o HIV/AIDS

Swoją wiedzę na temat HIV i AIDS sprawdzali uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grójcu oraz chętni uczniowie z pozostałych klas, przeprowadzonym 12 grudnia teście wiedzy, będącym pierwszym etapem konkursu. Osoby z najlepszymi wynikami przeszły do drugiego etapu, przeprowadzonego 28 stycznia. Było o co walczyć, gdyż za zajęcie I miejsca główną nagrodę ufundował Ośrodek Szkolenia Kierowców MANEWR z Grójca- voucher 50% zniżki na kurs prawa jazdy.

Jury w składzie: Pani Bożena Janus z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Grójcu, przedstawiciel fundatora nagrody głównej Ośrodek Szkolenia Kierowców MANEWR z Grójca. - Pani Natalia Dziurowicz, dyrektor naszej szkoły Pani Jolanta Reda oraz organizatorzy konkursu Pani Barbara Lipska i Pani Dagmara Nasiłowska.

I miejsce oraz główną nagrodę  zdobyła uczennica klasy Ipd Patrycja Horosz,
II miejsce zajęła Jessica Woszczyk z klasy Ips1,
Wyróżnienie otrzymały: Oliwia Malinowska oraz Patrycja Koza z kl. Ips1.

HIV jest wirusem wyniszczającym układ odpornościowy człowieka. AIDS to choroba rozwijająca się w wyniku zakażenia tym wirusem. Połowa zakażonych wirusem HIV w Polsce to ludzie bardzo młodzi w wieku 18-28 lat.

Mimo olbrzymiego postępu medycyny wciąż nie ma skutecznych leków na AIDS, ani szczepionki przeciw HIV, a jedyna formą uniknięcia zakażenia jest profilaktyka.


Ponad 80% zakażeń w Polsce następuje drogą kontaktów seksualnych. Wbrew obiegowej opinii do większości z nich dochodzi w kontaktach heteroseksualnych. Kobiety stanowią coraz większą grupę zakażonych, gdyż ze względu na budowę anatomiczną są 8 razy bardziej narażone na zakażenie HIV niż panowie. Zakażenia HIV są najczęściej wynikiem braku wiedzy i świadomości zagrożenia.

Co roku odnotowujemy w Polsce ok. 1200 nowych zakażeń.
Istnieją 3 drogi zakażenia wirusem HIV:
1.Przez krew
2.Z matki na dziecko
3.Przez kontakty seksualne


Nie można zakazić się HIV przez podanie ręki, korzystając ze wspólnej toalety, kuchni, pływając w basenie czy przez ukąszenie owada.
By dowiedzieć się czy jesteśmy zakażeni wirusem, należy przeprowadzić test w kierunku HIV. Przeciwciała oznaczane w teście pojawiają się w organizmie człowieka dopiero po 3 miesiącach od zakażenia. Wynik dodatni testu zawsze należy potwierdzić testem Western Belotta. Anonimowo, bezpłatnie i z gwarancją dobrej jakości, testy można wykonać w Punktach Konsultacyjno –Diagnostycznych w każdym mieście wojewódzkim. W Warszawie jest 5 takich punktów. Więcej informacji na aids.gov.p

info
Bożena Janus, Barbara Lipska, Dagmara Nasiłowska