środa, 05 październik 2022
Pracownia Przestrzeń dla Sztuki, czyli wystawa i spotkanie autorskie

Pracownia Przestrzeń dla Sztuki to również miejsce rozmów o sztuce oraz spotkań z wybitnymi twórcami. Pierwsze listopadowe spotkanie   odbędzie się z pochodzącą z Grodna a obecnie mieszkającą w Polsce, białoruską artystką — Aleksandrą Giros. Malarka od wielu lat zajmuje się sztuką włókna oraz tkaniną unikatową.  Pracuje w zakresie tkaniny artystycznej w technice filcowania (nuno-filc i barwienie tkanin "Shibori"),  projektuje wzory tkanin oraz rysuje ilustracje wektorowe. Prowadzi warsztaty autorskie z filcowania i ręcznego barwienia.

Ukończyła Moskiewską Państwową Akademię Tekstylną im. A.N. Kosygina, Wydział Sztuki Użytkowej. Od 2011 jest członkiem Białoruskiego Związku Projektantów, a od 2019  jest  członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

 

 

W swoich twórczych poszukiwaniach wykorzystuje tradycyjne techniki takie jak filcowanie wełny, barwienie włókien i haft. Bliski kontakt z przyrodą oraz fascynacje naturalnymi włóknami (jedwab, bawełna, len) zostały ukazane w pracach zatytułowanych „Melodia deszczu”, „Wszystko o drzewie”, „W kierunku słońca”.

 

Ostatnia wystawa „Powiew wolności” z 2021 roku miała miejsce w Warszawie w DOK Ursynów. Prezentowane prace, unoszące się pod sufitem tamtejszej Galerii „Środek Tkaniny” były głęboką refleksją nad obecną sytuacją na Białorusi, wyrazem trudnych emocji, myśli i uczuć. W pracach inspirowanych twórczością słynnego poety Maksima Bogdanowicza została zapisana nadzieja odzyskania wolności w ojczyźnie artystki.

 

Więcej o twórczości Aleksandy Giros:

https://www.instagram.com/sashagiros/

https://www.facebook.com/sanagiros/photos_albums

https://sanart18.wixsite.com/sanart-en

 

Podczas sobotniego spotkania będzie można zapoznać się szerzej z jej działaniami, poznać materiały i techniki, które wykorzystuje podczas pracy, dopytać o inspiracje oraz twórcze poszukiwania. Porozmawiamy o wolności, nie tylko w sztuce, sposobach artystycznej komunikacji, wyrażaniu siebie i mówieniu o tym co jest dla nas ważne.

Sobota, 20 listopada godzina 12.00, ul. Laskowa 19, (II piętro) w Grójcu.

Po spotkaniu od godziny 13.00 odbędzie się warsztat twórczy w technice filcowania na mokro.

Ilość miejsc ograniczona w związku z czym zapisy telefonicznie pod numerem pracowni 501-54-22-11.

 

Zapraszam serdecznie

Agnieszka Cecylia Kazała

autorka projektu i koordynator wydarzeń