czwartek, 13 czerwiec 2024
Grójecki żołnierz udzielił pierwszej pomocy w wypadku samochodowym

Żołnierz z 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego – st . kpr. Robert Stańczyk-  wykazał się postawą godną żołnierza Wojska Polskiego. 26 lutego około godziny 12.10, na drodze krajowej nr 50, w okolicy miejscowości Przęsławice - niedaleko Grójca - podczas podróży służbowej był świadkiem wypadku drogowego. 

Samochód ciężarowy TIR z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu drogowego i uderzył czołowo  w prawidłowo jadący samochód osobowy marki Land Rower. Po natychmiastowym zatrzymaniu się, z zachowaniem warunków bezpieczeństwa, żołnierz udał  się do poszkodowanego, celem udzielenia pomocy. W skutek wypadku samochód osobowy „dachował” w głębokim rowie. Dostęp do niego był utrudniony, uniemożliwiając kierowcy – byłemu żołnierzowi z jednostki wojskowej  w Lublińcu, samodzielne wyjście. St. kpr. Stańczyk wybił tylną szybą i samodzielnie wydobył poszkodowanego, odciągając na bezpieczną odległość  od pojazdu. Udzielił pierwszej pomocy. Kierowca miał rozciętą głowę, był poobijany  i w szoku powypadkowym. Żołnierz powiadomił służby ratownicze oraz policję.  Do momentu przybycia Państwowej Straży Pożarnej i Policji z Grójca, która przejęła akcję ratownicza, towarzyszył poszkodowanemu, zapewniając poczucie bezpieczeństwa. 

St. kpr. Robert Stańczyk jest żołnierzem 1 Ośrodka Radioelektronicznego  z 15-letnim stażem służby. Za swoją nienaganną postawę, godną naśladowania na uroczystej zbiórce jednostki w dniu 28.02.2019r. otrzymał od dowódcy list gratulacyjny i wyróżnienie  z nagrodą pieniężną. Na ręce żony i rodziców żołnierza zostały przesłane listy pochwalne.

Gratulujemy postawy godnej naśladowania – koledzy i koleżanki z 1.ORel.