czwartek, 13 czerwiec 2024
TVP 3 Warszawa: Program na temat decyzji radnych w sprawie muralu (VIDEO)

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Grójcu, decyzją 10 radnych odrzucono pomysł sfinansowania wykonania muralu przez artystę Sebastiana Krawczaka, który ma już na swoim koncie rekord Guinessa właśnie w tej dziedzinie. Program pt. Twoje Sprawy na antenie TVP Warszawa wyemitował materiał na ten temat.

Przypomnijmy, głosami dziesięciorga radnych zdecydowano o wykreśleniu z budżetu gminy funduszy na projekt grójeckiego artysty, Sebastiana Krawczaka. Zamiast tego mają zostać wyburzone pawilony przy parku miejskim. - informował na łamach grojec24.net Mateusz Adamski.

Mieszkaniec naszego miasta – Sebastian Krawczak – zasłynął na całą Polskę, wykonując ołówkiem XIX-wieczną rycinę grójeckiego rynku. Przyozdabia ona ścianę budynku w centrum Grójca, i stała się swoistą wizytówką miasta. W 2018 roku praca wykonana przez grójeckiego artystę została oficjalnie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. O muralu, artyście i Grójcu informowały wówczas media w całym kraju. Wśród nich m.in. TVP1, TVP3, TV Polonia, gazeta Fakt, Radio Dla Ciebie, portale Onet czy Wirtualna Polska.

24 lutego na sesji Rady Miejskiej, burmistrz Dariusz Gwiazda przedłożył radnym projekt uchwały o podziale tzw. wolnych środków. Dokument przewidywał m.in. zabezpieczenie w budżecie kwoty 60 tys. zł na wykonanie muralu. Podczas sesji, przewodniczący Rady Miejskiej, Karol Biedrzycki złożył jednak w imieniu grupy radnych z klubu Wspólnie dla Gminy Grójec poprawkę. Zaproponowano w niej, aby środki te zamiast na wykonanie muralu, przeznaczyć na wyburzenie pawilonów przy Grójeckim Ośrodku Kultury (chodzi m.in. o „Modrzewiankę”).

Ostatecznie za poprawką do uchwały, wykreślającą środki na projekt panoramy Grójca, zagłosowało 10 radnych. Przeciw było 8. Od głosu wstrzymał się Janusz Dulemba. 

Cały artykuł dostępny pod linkiem --->>Radni zabrali pieniądze na rekordowy mural. „Skandal i czysta złośliwość”

Na antenie TVP 3 Warszawa głos zabrali: artysta, który padł ofiarą hejtu, burmistrz Dariusz Gwiazda, przewodniczący RM Karol Biedrzycki oraz radna Anna Lubowiecka.

Na promocji gminy i miasta, w porównaniu z poprzednimi latami, zaoszczędziliśmy około 30 tys. zł. Chciałbym również zaznaczyć, że w budżecie zaoszczędzono około 160 tys. zł z uwagi na to, że podjąłem decyzje o nie zatrudnianiu drugiego zastępcy burmistrza. Składaliśmy wnioski o do finansowanie na książkę o mieście dr. Remigiusza Matyjasa, podobnie jak i na 600-lecie miasta. Udało się jedynie pozyskać środki na dofinansowanie zespołów występujących podczas obchodów. - argumentował burmistrz, Dariusz Gwiazda 

-Ja uważam, że powinniśmy promować nasze miasto i wspierać naszych artystów. Te pieniądze powinny wrócić z powrotem do budżetu na ten cel. Dobrze by było wyburzyć te budynki, ale nie już, nie teraz. Z tego co wiem połowę z tych środków, pochodziło z zaoszczędzonych środków na promocje z tamtego roku.  - komentowała Anna Lubowiecka.

-Mieszkańcy zgłaszali mi, żeby uporządkować teren przy Grójeckim Ośrodku Kultury. Radni Rady Miejskiej zdecydowali, żeby zmienić przeznaczenie tych środków. Zamiast muralu będą zburzone budynki w centrum miasta(...) Ten artysta, ten rysownik wykonał już dla miasta jeden mural(...) chcę podkreślić, że nie jesteśmy przeciwko. - odpowiadał przewodniczący, Karol Biedrzycki.

Poniżej cały materiał VIDEO: