czwartek, 13 czerwiec 2024
List otwarty do Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2

Nauczyciel i profesor Państwowej Akademii Nauk,  Artur Jóźwik przysłał list otwarty do dyrektora Mariusza Wojno. 

Poniżej publikujemy treść listu: 

Szanowny Panie Dyrektorze Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Wybickiego w Grójcu

Myślę, że w naszym mieście, tak jak w całym naszym kraju, a nawet za granicą np. w Genewie, gdzie obecnie przebywam, nie pozostaje bez echa sytuacja polskiej oświaty, w tym trwający strajk nauczycieli i pracowników oświaty. Do mojej informacji i jak sądzę do wielu mieszkańców naszego miasta dotarła treść pańskiej nazwijmy to „odezwy”, w której apeluje Pan do nauczycieli swojej placówki o opamiętanie, zadbanie o przyszły wizerunek pańskiej szkoły i jak rozumiem z kontekstu pana apelu, wzywa pan nauczycieli do przerwania akcji protestacyjnej.
Ma Pan złą wizję przyszłego traktowania strajkujących nauczycieli przez rodziców lub mieszkańców miasta. Trochę więcej optymizmu Panie Dyrektorze, a mniej tego czarnowidztwa i złego prorokowania. Zapewniam Pana, że nawet w Grójcu mieszkają ludzie, przynajmniej ja do nich należę i wśród takich bywam, którzy wizerunek szkoły postrzegają nie procentem strajkujących nauczycieli, ale mierzą jakością zarządzania placówką, ładem, porządkiem i dyscypliną pracy, jaka tam panuje, liczbą zapisywanych corocznie do klas pierwszych dzieci, liczbą laureatów i wyróżnionych uczniów w konkursach ogólnopolskich, udziałem szkoły, jej nauczycieli i uczniów w życiu środowiska lokalnego i takich wskaźników można mnożyć jeszcze wiele. Sam jestem z wykształcenia pedagogiem, więc mam wiedzę na temat mierzenia jakości pracy szkoły i jej ewaluacji.
Na Pana miejscu poczułbym się dumny mając zespół nauczycieli, którym zależy na jakości wykonywanej pracy, którym nie jest obojętny chaos, dezorganizacja polskiej oświaty, którzy mają poczucie swojej godności, tak często, na co dzień zwyczajnie deptanej, którzy potrafią głośno, odważnie i konsekwentnie bronić swoich racji. Czyż nie jest to dla uczniów prawdziwa lekcja postawy obywatelskiej w demokratycznym państwie?
Wiem, że jest Pan nauczycielem z długoletnim stażem, w dodatku historykiem, więc zapewne, jako pedagog, kształtując podczas swoich lekcji kręgosłupy moralne uczniów, niejeden raz powoływał się Pan na przykłady postaw determinacji, samozaparcia, lojalności, asertywności w słusznej sprawie, a tych przykładów w historii naszego kraju i miasta nie brakuje. Tym bardziej jestem zaskoczony pańską motywacją do napisania takiej odezwy.
Proszę się aż tak nie obawiać o złe traktowanie strajkujących nauczycieli przez rodziców. Zapewniam jeszcze raz Pana Dyrektora, że wielu rodziców uczniów grójeckich szkół, sam do nich należę, gdyż jestem rodzicem siódmoklasisty, potępia karygodną reformę edukacji, nie godzi się na dalszy chaos i kaleczenie przyszłości swoich dzieci, wspiera nauczycieli w ich strajku, patrzy z podziwem i dumą na ich determinację. Właśnie tacy nauczyciele dają świadectwo swojego oddania, poświęcenia i pokazują, że na naszych dzieciach i ich przyszłości naprawdę, a nie tylko w obietnicach na papierze, im zależy.
Piszę do Pana ten list nie jako profesor PAN, naukowiec, urzędnik, ale jako pełen uznania dla uczących moje dziecko, walczących o prawo do godnej pracy i życia oraz demokratycznej przyszłości mojego i innych dzieci, rodzic dumny z postawy strajkujących, grójeckich pedagogów.

Dr hab. Artur Jóźwik, prof. PAN

fot. Facebook/Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Grójcu