sobota, 27 maj 2023
Kwalifikacja wojskowa - półmetek

Ponad 560 wniosków do służby w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej złożyli w lutym i marcu poborowi, którzy stawili się na kwalifikacje wojskowe. Kwalifikacja wojskowa na terenie całego kraju, potrwa do 26 kwietnia.

Od 4 lutego br. na terenie całego kraju trwa kwalifikacja wojskowa. Stawienie się na wezwanie komisji jest dużą szansą dla poborowych. W jednym miejscu i czasie mogą oni uzyskać orzeczenie lekarskie z określoną kategorią zdrowia, zostanie im założona ewidencja wojskowa, otrzymają książeczkę wojskową, ale mogą też złożyć wniosek do służby w piątym rodzaju sił zbrojnych – Wojskach Obrony Terytorialnej.
Komisje lekarskie pracują na szczeblu każdego powiatu i orzekają o zdolności do służby wojskowej. W tym roku po raz drugi przy komisjach organizowane są punkty rekrutacyjne, wystawiane przez wszystkie trzynaście brygad OT. Od początku kwalifikacji Terytorialsi towarzyszyli 27 komisjom i przyjęli ponad 560 wniosków od ochotników, którzy chcą wstąpić do 6 MBOT.
W organizowanych przez 6 MBOT mobilnych punktach rekrutacyjnych, można uzyskać informacje na temat specyfiki służby, zasad naboru, poznać wyposażenie Terytorialsów, a także porozmawiać z żołnierzami.
Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej umożliwia pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą Ojczyźnie i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie służyć, zdobywając tym samym nowe doświadczenia.
Potencjalni ochotnicy mieszkający w województwie mazowieckim, mogą zgłaszać się do swoich Wojskowych Komend Uzupełnień, należących do rejonu 6MBOT tj: Warszawa-Śródmieście, Warszawa-Mokotów, Warszawa-Ochota, WKU Radom, WKU Płock oraz WKU Garwolin.6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i 65 blp w Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak, oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

 

 

ppor. Jolanta MACIASZEK
Oficer Prasowy
6 MAZOWIECKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ
tel. kom. 887 335 612
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW: www.terytorialsi.mil.pl
FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej
TT: @terytorialsi
"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"