czwartek, 13 czerwiec 2024
Grójec uczci Żołnierzy Wyklętych

Na katowni bezpieki zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca podziemie antykomunistyczne. Starostwo Powiatowe w Grójcu upamiętni żołnierzy Ruchu Oporu Armii Krajowej dowodzonego przez kapitana Stefana Głogowskiego „Józefa”. Na dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Mogielnickiej zostanie odsłonięta tablica przypominająca o walce grójeckiego podziemia niepodległościowego z komunizmem.  


- Niepodległościowa walka ROAK z komunizmem przez dziesięciolecia była tematem tabu. Teraz to się zmienia, przełamujemy zmowę milczenia, a najlepszym dowodem na to jest tablica, którą odsłonimy 27 marca – mówi pomysłodawca upamiętnienia miejscowych żołnierzy podziemia antykomunistycznego, przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego Janusz Karbowiak.

Uroczystości upamiętnienia miejscowych Żołnierzy Niezłomnych rozpoczną się w piątek 27 marca o godzinie 11 Mszą św. w kościele św. Mikołaja w Grójcu. Po nabożeństwie nastąpi odsłonięcie tablicy na budynku przedszkola przy ul. Mogielnickiej 15. – Serdecznie zapraszam wszystkich na uroczystości, a szczególnie, niestety nielicznych już żołnierzy AK i ROAK oraz ich rodziny – mówi Karbowiak.

– Tablica ma przypominać, że przed 75 laty była grupa ludzi, która nie wahała się bronić mieszkańców Grójecczyzny przed zbrodniczym komunizmem. Niech będzie też nauką dla tych, którzy nadal obchodzą „wyzwolenie” Grójca przez Armię Czerwoną – podkreśla. Dodaje, że żołnierze ROAK udowodnili, że ojczyzna jest dla nich wielką wartością, bo nie szczędzili ofiary z tego, co najcenniejsze, czyli z własnego życia.

W tym roku przypada 75. rocznica próby uwolnienia przez ROAK mieszkańców Grójecczyzny więzionych w siedzibie PUBP przy ul. Mogielnickiej 15. Akcja niestety nie udała się, a w czasie ataku ranny został Leon Komorowski ps. „Żbik”.  Tablicę ufundowało Starostwo Powiatowe w Grójcu. Uroczystości odsłonięcia samorząd organizuje wspólnie z jednostką wojskową w Ogrodzienicach.

Tomasz Plaskota