niedziela, 27 wrzesień 2020
Dezinformacja i oszustwa podczas sytuacji kryzysowej

W związku z panującą pandemią koronawirusa, nie brakuje oszustów chcących wykorzystać sytuacje i na tym zarobić. Rzecznik Policji ostrzega przed fałszywymi sms-ami oraz komunikatami dezinformującymi.

Kiedy otrzymamy wiadomości o takich treściach jak poniżej, możemy je ignorować. Wszystkie rządowe strony www mają końcówkę .gov, a ministerstwo zdrowia nie wydało żadnej specustawy, która zmusza obywateli do uiszczania dodatkowych opłat za opiekę.

 

-W związku z nieuzasadnioną paniką wywołaną w trakcie pandemii koronawirusa apelujemy o rozsądek, odpowiedzialność i nie powielanie kłamstw - #FakeNews STOP❗️
Kilka dni temu pojawili się oszuści próbujący wykorzystać obecną sytuację, o czym informowaliśmy wcześniej. Obecnie dostrzegamy kolejne „haniebne zachowania” - głównie w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, działań służb państwowych, które nie mają miejsca czy nawołujące wprost do paniki - są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, nie mające żadnego oparcia w prawdzie. Przypominamy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych.- czytamy na oficjalnym profilu fb, Polskiej Policji.

Poniżej przedstawiamy przykładowe treści dezinformujące rozpowszechniane w mediach społecznościowych: