środa, 21 luty 2024
NIE nowotworom u dzieci

Wraz z Fundacją Ronalda McDonalda oraz Wydziałem Promocji i Rozwoju Urzędu Gminy i Miasta w Grójcu zapraszamy dzieci z Gminy Grójec od 9. miesiąca do 6. roku życia na profilaktyczne, bezpłatne i bezbolesne badania USG na pokładzie specjalistycznej mobilnej kliniki w ambulansie medycznym, których celem jest wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości, w tym także zmian nowotworowych.

Badania odbędą się w niedzielę 26 czerwca 2022 roku na placu przed Urzędem Gminy i Miasta w Grójcu. Aby wziąć w nich udział należy się zarejestrować.

Zapisy będą prowadzone pod numerem telefonu: 48 664 30 91 wew. 303 w dniach 14-15 czerwca 2022 w godzinach 8:00-15:00.

Ponadto zapraszamy również na „Dzień Dawcy Szpiku z Fundacją Ronalda McDonalda”. W czasie badań USG prowadzona będzie rejestracja potencjalnych dawców.

Wszelkie dodatkowe informacje znajdują się na plakacie oraz na stronie miasta.

- Rocznie diagnozuje się w Polsce ok. 1200-1300 nowych przypadków nowotworów u dzieci. Gdy dziecko choruje, dorośli są bardzo często zaskoczeni i bezradni. Pojawiają się pytania, co można było zrobić, aby zapobiec chorobie. Nowotwory u dzieci wykryte we wstępnej fazie rozwoju są w większości przypadków wyleczalne. Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy radiologów. Czas potrzebny na badanie to około 15 minut. Po zakończeniu rodzice otrzymują wynik badania oraz ewentualnie poradę lekarską - mówi prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda