czwartek, 30 marzec 2023
Badania dla najmłodszych mieszkańców Gminy Grójec

W niedzielę 26 czerwca przy Urzędzie Gminy i Miasta w Grójcu z inicjatywy Burmistrza Dariusza Gwiazdy oraz Wydziału Rozwoju i Promocji UGiM odbyły się na profilaktyczne, bezpłatne i bezbolesne badania USG na pokładzie specjalistycznej mobilnej kliniki w ambulansie medycznym Fundacji Ronalda McDonalda, których celem było wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości, w tym także zmian nowotworowych u dzieci od 9. miesiąca do 6. roku życia, zameldowanych na terenie gminy Grójec.

Lekarze przyjmujący w ambulansie – mobilnej stacji medycznej, składającej się z poczekalni – rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny, to radiolodzy na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych. Z badania można było skorzystać przed uprzednim zarejestrowaniem się. W tym samym czasie można było również zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego.

Dzięki wsparciu firmy Faurecia Automotive Polska S.A. oraz zaangażowaniu Barbary Lipskiej i jej grupy wolontariuszy, wszystkie dzieci otrzymały piękne upominki. Akcja cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem wśród mieszkańców - podczas zapisów wyczerpała się pula dostępnych miejsc na badanie oraz stworzono listę rezerwową. Dołożymy wszelkich starań, aby ją powtórzyć.

W ciągu jednego dnia postoju ambulansu przebadano 73 dzieci z naszej gminy i pozyskano 12 nowych potencjalnych dawców szpiku. Dziękujemy za zaangażowanie i wytrwałą postawę (przy tak wysokiej temperaturze powietrza) wolontariuszom oraz pracownikom Urzędu Gminy i Miasta Grójec.