wtorek, 05 grudzień 2023
Dzień z Księdzem Piotrem Skargą

16 września w sobotę, odbył się pierwszy piknik rodzinny organizowany przez Kościelną Fundację Dobroczynną Księdza Piotra Skargi dla Ubogich w Grójcu - połączony z upamiętnieniem postaci ks. Piotra Skargi.

Wydarzenie to miało na celu przypominanie ponadczasowego przesłania Księdza Piotra Skargi, wezwania do miłości do Boga, do bliźniego i do Ojczyzny, propagowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie, a także zwiększenie świadomości kim był dla miasta i dla narodu Polskiego. Ksiądz Piotr Skarga, syn ziemi mazowieckiej i grójeckiej, wybitny kapłan, kaznodzieja królewski został włączony w poczet Wielkich Polaków, jego dokonania dla Polski wymagają zatem podejmowania wyjątkowych działań na rzecz zwiększania świadomości o jego osobie.


Pierwszy Dzień Księdza Piotra Skargi połączony z Piknikiem Rodzinnym, który odbył się 16 września 2023 roku, rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą w Kościele św. Mikołaja w Grójcu, którą odprawiono w intencji rychłej Beatyfikacji Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi. Homilię wygłosił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski Ksiądz Leszek Gęsiak SJ, co nadało całemu wydarzeniu duchowego charakteru, zgodnego z myślą i przesłaniem naszego założyciela Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi.
Drugim punktem programu była prelekcja, która odbyła się w Sali Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi. Warto podkreślić, że dzięki staraniom Księdza Dziekana sala mogła w tak uroczystym dniu zainaugurować swoją działalność. Prelekcja pt. „Sługa Boży Ksiądz Piotr Skarga w historii i współcześnie” wygłoszona została przez prowadzącego proces beatyfikacyjny księdza Piotra Skargi - Księdza Józefa Mariana Maja SJ. W tym miejscu należą się szczególne podziękowania prelegentowi, który dzięki swojej kompetencji, szerokiej wiedzy i kulturze przekazywanego słowa sprawił, że osoba Księdza Piotra Skargi stała się zgromadzonym słuchaczom znacznie bliższa.


Program wydarzenia obejmował także propozycję wspólnego spędzenia czasu dla rodzin, dzieci, młodzieży i starszych. Było można skorzystać z bezpłatnych badań medycznych oraz szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pokazy pierwszej pomocy przeprowadzono na profesjonalnych fantomach szkoleniowych. Można było także wziąć udział w warsztatach, a dla najmłodszych czekały liczne atrakcje m.in. animacje, dmuchańce i zabawa przy muzyce rodzinnej. Na stoisku Fundacji można było zapoznać się z dziełami Księdza Piotra Skargi. W ramach akcji Fundacja Pomaga można było złożyć zapotrzebowanie na paczki Bożonarodzeniowe.


Kościelna Fundacja Dobroczynna ks. Piotra Skargi dla Ubogich w Grójcu składa szczególne podziękowania: Księdzu Dziekanowi - Proboszczowi Parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, Konferencji Episkopatu Polski pod Przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego (Patronat Honorowy), Metropolicie warszawskiemu Jego Eminencji Kardynała Kazimierza Nycza (Patronat Honorowy), Burmistrzowi Gminy i Miasta Grójec Dariuszowi Gwieździe (Patronat Honorowy), Grójeckiemu Ośrodkowi Kultury za pomoc i wsparcie logistyczne oraz wszystkim gościom i uczestnikom wydarzenia za obecność.


Do zobaczenia za rok!