W tym roku szkolnym po powrocie z wakacji na naszych uczniów czekała niespodzianka. Zajęcia z Animaloterapii zostały rozszerzone o alpakoterapię. W tej chwili cieszymy się nie tylko zajęciami dogoterapii AAI, ale także obecnością i bezpośrednią pracą z milutkimi alpakami: Szafirkiem i Rubinkiem.
Praca na łonie natury w towarzystwie tak niezwykłych zwierząt silnie motywuje do pokonywania trudności z jakimi zmagają się nasi podopieczni. Obecność i pełna akceptacja ze strony zwierząt to wyjątkowa nagroda za każdy wysiłek i pracę jakie podejmuje dziecko.
Alpakoterapia jest jedną z form zooterapii. Kluczową rolę odgrywają tu alpaki, które są zwierzętami niezwykle przyjaznymi, towarzyskimi i łagodnymi. Ich dużym atutem jest niezwykle przyjemne w dotyku, miękkie runo. Dzięki ich pogodnemu usposobieniu obcowanie z nimi skutecznie poprawia samopoczucie, a zajęcia z ich udziałem dodatkowo wspierają specjalistyczne terapie.
Bliski kontakt z alpakami wycisza, relaksuje, uspokaja i poprawia nastrój, ale także kształtuje kompetencje społeczne oraz komunikacyjne, pomaga w przełamywaniu barier psychicznych, pokonywaniu lęków, budowaniu pewności siebie. Ponadto zajęcia z alpakami stymulują układ nerwowy i rozwój psychospołeczny dzieci oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Z uwagi na szereg korzyści, jakie niesie ze sobą bezpośredni kontakt z alpaką, ten rodzaj terapii zaleca się dzieciom:
- z zaburzeniami nerwicowymi, lękowymi bądź depresją, problemami emocjonalnymi,
- niepełnosprawnością ruchową, przechodzącym rehabilitację po chorobach i kontuzjach oraz
urazach,
- zespołem Downa,
- autyzmem,
- mózgowym porażeniem dziecięcym,
- niepełnosprawnością intelektualną,
- zespołem Aspergera,
- nadpobudliwością psychoruchową
- trudnościami w nauce,
- zaburzeniami zachowania,
- chorobą nowotworową,
- obniżoną samooceną, po traumatycznych doświadczeniach, samotnym.
Przed nami kolejny rok pracy edukacyjno-terapeutycznej liczymy na to, że w towarzystwie piesków terapeutycznych i specjalnie przygotowanych alpak nasi uczniowie z uśmiechem na twarzy będą zdobywać wiedzę i rozwijać umiejętności te, które już osiągnęli i te, które dopiero zdobędą.
Zajęcia prowadzi mgr Monika Czwartyńska- dogoterapeuta, felinoterapeuta, alpakoterapeuta, trener psów, trener profilaktyki pogryzień, zoopsycholog, biegły sądowy
w zakresie ,,Psychologii Psów"
info ZSS Grójec