środa, 28 październik 2020
Alpakoterapia- Nowa terapia w Zespole Szkół Specjalnych

W tym roku szkolnym po powrocie z wakacji na naszych uczniów czekała niespodzianka. Zajęcia z Animaloterapii zostały rozszerzone o alpakoterapię. W tej chwili cieszymy się nie tylko zajęciami dogoterapii AAI, ale także obecnością i bezpośrednią pracą z milutkimi alpakami: Szafirkiem i Rubinkiem.  

Praca na łonie natury w towarzystwie tak niezwykłych zwierząt silnie motywuje do pokonywania trudności z jakimi zmagają się nasi podopieczni. Obecność i pełna akceptacja ze strony zwierząt to wyjątkowa nagroda za każdy wysiłek  i pracę jakie podejmuje dziecko.

Alpakoterapia jest jedną z form zooterapii. Kluczową rolę odgrywają tu alpaki, które są zwierzętami niezwykle przyjaznymi, towarzyskimi i łagodnymi. Ich dużym atutem jest  niezwykle przyjemne w dotyku, miękkie runo. Dzięki ich pogodnemu usposobieniu obcowanie z nimi skutecznie poprawia samopoczucie, a zajęcia z ich udziałem dodatkowo wspierają specjalistyczne terapie.

Bliski kontakt z alpakami wycisza, relaksuje, uspokaja i poprawia nastrój, ale także kształtuje kompetencje społeczne oraz komunikacyjne, pomaga w przełamywaniu barier psychicznych, pokonywaniu lęków, budowaniu pewności siebie. Ponadto zajęcia z alpakami stymulują układ nerwowy i rozwój psychospołeczny dzieci oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Z uwagi na szereg korzyści, jakie niesie ze sobą bezpośredni kontakt z alpaką, ten rodzaj terapii zaleca się dzieciom:

- z zaburzeniami  nerwicowymi, lękowymi bądź depresją, problemami emocjonalnymi,

- niepełnosprawnością ruchową, przechodzącym rehabilitację po chorobach i kontuzjach oraz
  urazach,

- zespołem Downa,

- autyzmem,

- mózgowym porażeniem dziecięcym,

- niepełnosprawnością intelektualną,

- zespołem Aspergera,

- nadpobudliwością psychoruchową

- trudnościami w nauce,

- zaburzeniami zachowania,

- chorobą nowotworową,

- obniżoną samooceną, po traumatycznych doświadczeniach, samotnym.

 

Przed nami kolejny rok pracy edukacyjno-terapeutycznej liczymy na to, że w towarzystwie piesków terapeutycznych i specjalnie przygotowanych alpak nasi uczniowie z uśmiechem na twarzy będą zdobywać wiedzę i rozwijać umiejętności te, które już osiągnęli i te, które dopiero zdobędą.

 

Zajęcia prowadzi mgr Monika Czwartyńska- dogoterapeuta, felinoterapeuta, alpakoterapeuta, trener psów, trener profilaktyki pogryzień, zoopsycholog, biegły sądowy

w zakresie ,,Psychologii Psów"

info ZSS Grójec