Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie dostarczyła lekarzom z Grójca i okolic pakiety środków ochrony indywidualnej. 5 maja lekarze odbierali przygotowane przez nas pakiety bezpośrednio z furgonetki, którą została zaparkowana przed Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu.Środki zostały zakupione przez fundację Lekarze Lekarzom dzięki darczyńcom, głowienie Kulczyk Foundation, w ramach akcji humanitarnej.
Środki z Chin, które przyleciały do Polski pod koniec kwietnia czterema samolotami, są dystrybuowane w całym kraju przez okręgowe izby lekarskie. Zakup i logistykę wspólnie organizowały okręgowe izby i Naczelna Izba Lekarska. OIL w Warszawie dla swoich członków (29 tys. lekarzy i lekarzy dentystów) otrzymała do rozdysponowania 246.400 szt. masek KN95 (FFP2), 162.000 szt. trójwarstwowych masek chirurgicznych 16.400 szt. przyłbic, 16.400 szt. gogli i 16.400 szt. kombinezonów ochronnych.
Dla każdego lekarza, który zgłasza się do poprzez formularz, przygotowywany jest indywidualny pakiet środków ochrony (jeden z trzech rodzajów). Decyzją prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie kombinezony oraz pozostały sprzęt są przekazywane szpitalom i podmiotom zatrudniającym lekarzy, które zgłosiły do nas zapotrzebowanie.
Większość środków ochronnych (zgodnie z deklaracjami lekarzy uwzględnianymi w specjalnym formularzu na naszej stronie internetowej) wydawana jest w siedzibie izby przy ul. Puławskiej 18 w Warszawie, ale lekarze z innych miejscowości mają możliwość wybrania opcji odbioru pakietu także bliżej swojego miejsca zamieszkania. Miasta, w których systematycznie organizujemy punkty odbioru to: Grójec, Grodzisk Mazowiecki, Radom, Zwoleń, Mińsk Mazowiecki, Siedlce, Sokołów Podlaski, Wyszków, Ostrołęka, Ciechanów, Mława, Nowy Dwór Mazowiecki, Płońsk, Garwolin. Stworzyliśmy również opcję przesyłki kurierskiej.
Środki ochronne to w obecnej sytuacji epidemicznej podstawa w pracy lekarza. Lekarze wciąż zgłaszają braki. Każda akcja, dzięki której są one uzupełniane, przekłada się na większe bezpieczeństwo medyków, a tym samym pacjentów.
Każde wykluczenie lekarza – z powodu zakażenia, kwarantanny czy izolacji – jest osłabieniem sił w walce z koronawirusem. Epidemia trwa, trudno przewidzieć koniec i trudno ocenić jak wiele osób oraz miejsc dotknie, dlatego do względów bezpieczeństwa i środków ochronnych należy przywiązywać wielką wagę.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy także w ramach oddolnych inicjatyw szyją maski, drukują przyłbice, wspierają personel medyczny w tych szczególnie trudnych dla niego czasach.
Renata Jeziółkowska
Rzecznik Prasowy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie