czwartek, 13 czerwiec 2024
Prestiżowe zawody na Autodromie Słomczyn

Prestiżowe zawody dla młodych inżynierów – Formula Student po raz pierwszy w Polsce. FORVIA sponsorem wydarzenia.


Pod koniec sierpnia na Autodromie Słomczyn pod Grójcem rozpoczęła się kolejna edycja prestiżowych zawodów Formula Student (Formula SAE). Wyjątkowa inicjatywa skierowana do młodych inżynierów, pragnących zgłębić tajniki przemysłu motoryzacyjnego i zmierzyć się w emocjonującym wyścigu, prowadząc własnoręcznie zaprojektowane bolidy. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce, pomimo ponad 40-letniej tradycji tego konkursu na świecie.


Akademicka wiedza w praktyce
Formula Student to wyjątkowa okazja dla studentów kierunków inżynierskich do praktycznego wykorzystania swojej wiedzy. Zespoły składające się z młodych inżynierów mają za zadanie skonstruować bolidy wyścigowe zgodnie z wytycznymi. Przed przystąpieniem do zawodów, każda z drużyn jest zobowiązana przesłać film prezentujący pojazd w trakcie jazdy.


- Turbo cieszymy się z tego, że studenci w Polsce doczekali się swojej edycji. Drużyny mają możliwość być tutaj i ścigać się na torze, ale również rywalizować w konkurencjach statycznych, czyli bronić swoich projektów inżynieryjnych, biznesplanów i kosztorysów przed sędziami z branży automotive, startupowej i motorsportu. Zespoły od początku zawodów przechodzą ciężką inspekcję techniczną, aby móc zakwalifikować się do startu
w konkurencjach dynamicznych na torze, a emocje z tym związane są nie do opisania – deklaruje Bartłomiej Zachara, organizator Formula Student Poland.


Konkurs rozpoczyna się serią kontroli technicznych. Ma to na celu sprawdzenie pojazdu pod kątem bezpieczeństwa i zgodności z regulaminem. Pojazdy zgłoszone do konkursu muszą być wymyślone, zaprojektowane i serwisowane przez członków zespołu studenckiego bez bezpośredniego udziału firm zewnętrznych, inżynierów, kierowców wyścigowych, mechaników lub pokrewnych specjalistów. Zawody podzielone są na serię konkurencji statycznych i dynamicznych, za które przyznawane są punkty. W kategorii statycznej znajdują się takie zadania, jak prezentacja planu biznesowego, czy ocena bolidu ze strony technicznej. Natomiast w skład konkurencji dynamicznych wchodzą m.in. Skidpad – jazda „po ósemce”, Acceleration – test przyśpieszenia oraz Endurance – główne starcie zespołów na torze do wyścigów długodystansowych zbudowanym zgodnie z wytycznymi.


Od rywalizacji po współpracę
Formula Student Poland to nie tylko rywalizacja, ale także okazja dla studentów z całego świata do dzielenia się pasją i rozwijania talentów. W inauguracyjnej edycji tego konkursu w Polsce wzięło udział 10 imponujących zespołów z różnych polskich politechnik, a także jedna drużyna z Francji. Ten międzynarodowy charakter wydarzenia sprzyjał nie tylko zaciętej rywalizacji, ale również wymianie wiedzy i doświadczenia między studentami oraz tworzeniu nowych, cennych kontaktów.

Do ogromnego sukcesu tej inicjatywy przyczyniła się także niemała reprezentacja kobiet, będących członkiniami rywalizujących ze sobą drużyn. To istotny krok w procesie otwierania branży motoryzacyjnej na różnorodne zespoły, co z kolei sprzyja wzrostowi innowacyjności
i kreatywnego podejścia do problemu.


- Większość członków załogi to wciąż Panowie, choć my, jako dziewczyny, też nie jesteśmy spychane na drugi tor i „kręcimy śrubki”. Mamy na przykład w zespole dziewczynę, która zajmuje się docelowo spawaniem. Dzięki między innymi takim inicjatywom widzimy, że branża automotive otwiera się na nas – kobiety – opowiada Wiktoria, członkini Silesia Automotive i uczestniczka Formula Student Poland FORVIA wspiera młode talenty!

Zaangażowanie w inicjatywę było wyrazem wsparcia młodych inżynierów na ich rozpoczynającej się ścieżce kariery w branży motoryzacyjnej. W dniach 27-30.08 uczestnicy konkursu mieli okazję zaprezentować swoje pomysły i umiejętności przed ekspertami ze sfery motorsportu i nawiązać cenne relacje biznesowe, a w ostatnim dniu trwania konkursu wyłoniono laureatów w poszczególnych kategoriach tj.: bolidy elektryczne (EV) i bolidy spalinowe (CV). W pierwszej z nich wyróżniono: PWR Racing Team, PUT Motorsport i PolSI Racing, z kolei w drugiej: Cerber Motorsport, PRz Racing i PGRacing Team.


- Jesteśmy dumni, że FORVIA jako sponsor wydarzenia, przyczynia się do kreowania przyszłości branży motoryzacyjnej. Nasze zaangażowanie w Formula Student Poland jest wyrazem naszego zobowiązania wobec młodych talentów. Przekazujemy im wiedzę oraz doświadczenie, dając solidny start i wiele zawodowych sukcesów w przyszłości. W FORVII wiemy, jak ważna jest edukacja, dlatego staramy się wspierać inicjatywy, które bezpośrednio dotyczą naszej branży – podkreśla Ewa Kwiecińska, Country Communication Manager

Materiał prasowy 

______________________________________________
Grupa FORVIA
FORVIA łączy technologie i silne strony przemysłowe Faurecii i HELLI. Z ponad 300 zakładami przemysłowymi, 77 centrami badawczo-rozwojowymi i 150 000 pracownikami, zapewnia unikalne i kompleksowe podejście do teraźniejszych i przyszłych wyzwań motoryzacyjnych. Składająca się z 6 grup biznesowych z 24 liniami produktowymi i silnym portfolio obejmującym ponad 14 000 patentów, FORVIA dąży do tego, aby stać się twórcą zmian, zaangażowanym we wprowadzanie transformacji mobilności.