niedziela, 21 kwiecień 2024
MKS Grójec na półmetku sezonu 2018/19

 

Wierzę we wszystkie nasze grójeckie dzieciaki!

 

 Z dyrektorem sportowym klubu MKS Grójec, Ireneuszem Juraszewskim, rozmawia Szymon Wójcik.

Szymon Wójcik: Sezon 2018/19 wchodzi w decydującą fazę. Jakie cele stawialiście sobie przed rozpoczęciem rozgrywek?
W sezon wchodziliśmy pełni nadziei. Priorytetem na ten rok jest drużyna U-16 prowadzona przez trenera Mirosława Andrychowicza, któremu pomaga Dariusz Fijałkowski. Chcielibyśmy, by ta drużyna awansowała do ćwierćfinału Mistrzostw Polski. Oprócz tego do rozgrywek przystąpiły także nasze drużyny U-12 i U-13 chłopców i dziewcząt oraz trzecioligowa drużyna seniorów.


Jak wypadły przygotowania i turnieje przedsezonowe?
Znakomicie. Wszystkie drużyny były na obozach przedsezonowych, a potem z sukcesami grały w turniejach. Dziewczyny z rocznika 2007 i młodsze pojechały do Płocka na VII Ogólnopolski Festiwal Koszykówki, gdzie bezapelacyjnie zwyciężyły. O rok starsze zawodniczki zajęły drugie miejsce w Turnieju Niepodległości organizowanym przez Wozkosz. Chłopcy z rocznika 2007 i młodsi zajęli drugie miejsce w Memoriale Krzysztofa Żolika, a czwarte w prestiżowym Pucharze Solnym w Wieliczce. Nasza eksportowa drużyna czyli chłopcy z rocznika 2006 na początek wybrała się w dwunastogodzinną podróż do litewskiej Kłajpedy. Tam w rywalizacji z koalicją drużyn z Litwy i Łotwy zajęła trzecie miejsce. Później wygraliśmy Turniej Niepodległości w Warszawie. W grudniu w poszukiwaniu mocnych przeciwników udaliśmy się do czeskiej Ostrawy. Tym razem za przeciwników mieliśmy zespoły z Czech, Słowacji, Węgier, Austrii i Danii. Okazało się, że zwyciężyliśmy w finale, pokonując zespół Sokoła z Pragi. Z kolei drużyna U-16 wystartowała w Pruszkowie XVI w Memoriale Wacława Dziugieła, w którym wygrała. Turniej przedsezonowe to jedno wielkie pasmo sukcesów. Jak to się przełożyło na ligę? Bardzo dobrze. Priorytetowa drużyna, czyli U-16 przeszła rundę wstępną i awansowała do finałowej szóstki, na Mazowszu. Teraz czeka ją bój o awans do czwórki, która będzie grała dalej. Dziewczynki z U-12 (bronią tytułu mistrzyń Mazowsza), trenowane przez Piotra Musiejowskiego i Piotra Kawalca, odniosły sześć kolejnych zwycięstw i bezapelacyjnie prowadzą w tabeli. Dziewczynki z U-13 mają na koncie cztery zwycięstwa i dwie porażki. Chłopcy z U-12 i U-13 trenowani przez Jacka Siedleckiego i mnie gromią wszystkich. Nie zaznali jeszcze smaku porażki. Rocznik 2007 i młodsi wygrał siedem meczów, a 2006 – sześć.

Zwycięstwa to nie wszystko. Jak z postępem indywidualnym graczy?
Najlepiej świadczą o tym wyróżnienia indywidualne dla naszych zawodników. W lecie powołania na zgrupowanie reprezentacji Polski dostało dwóch naszych zawodników: Oliwier Szczęsny i Dominik Stasiak. Wcześniej z Norbertem Kalicińskim byli w składzie reprezentacji Mazowsza na finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Teraz czterech chłopców (Antek Juraszewski, Hubert Gaik,
Anek Marciński, Filip Poradzki)  pracujemy z kadrą Mazowsza rocznika 2006. Jest nadzieja, że tych chłopców w tej kadrze będzie jeszcze więcej. Wielu naszych zawodników i zawodniczek było wyróżnionych indywidualnie na różnorakich turniejach. Wśród dziewcząt warto wymienić: Zuzię Podzendek, Noemi Lisiecką, Alę Witkowską , Kostancję Wielańczyk czy najmłodszą Joasię Wojas. Wśród chłopców: Mikołaja Kota, Kubę Raka, Kacpra Poradzkiego – to najstarsi z rocznika 2003. Z rocznika 2004 to oczywiście Dominik Stasiak, Oliwier Szczęsny i Norbert Kaliciński. W 2006 Hubert Gaik, Filip Poradzki, Antek Marciński, Wiktor Rutkowski, Miłek Wiśniewski i Antek Juraszewski. W 2007 Natan Wojtczak, Jaś Lenarcik i Ernest Smolik. Wszystkich wymienić nie mogę i przepraszam, jeżeli kogoś pominąłem. Ja wierzę we wszystkie nasze grójeckie dzieciaki.


Co ze sprawami organizacyjnymi? 

W tym roku wybraliśmy nowe władze MKS Grójec. Większych zmian nie było, a to gwarantuje ciągłość pracy. Podpisaliśmy umowę szkoleniową z MKS Pruszków. Umowa ta ma na celu współpracę zarówno szkoleniową, jak i organizacyjną. Nasi chłopcy z rocznika
2006 grają w eliminacjach Mistrzostw Polski U-14 (rocznik 2005) w drużynie Pruszkowa. Chłopcy z Pruszkowa wzmacniają nas na turniejach rocznika 2006, w przyszłym roku mamy grać razem. Pruszków daje naszym dzieciakom z rocznika 2003 i 2004 możliwość nauki w klasach koszykarskich tamtejszego liceum. Umowa ta pozwala nam na korzystanie z pracy najlepszych trenerów w kraju takich jak na przykład trenera reprezentacji Polski U-15 Wojtka Rogowskiego czy członka sztabów szkoleniowych w wielu kadrach narodowych, Bartka Przelazły.

Jak z przygotowaniami do waszego sztandarowego projektu, czyli IV Parkietowo Royal Apple Cup?
Idą pełną parą. To ma być turniej wyjątkowy i taki będzie. W tym roku poszliśmy jeszcze dalej. W dotychczasowych turniejach brało udział osiem zespołów. Tym razem drużyn będzie aż 16. To będzie moim zdaniem 16 czołowych ekip w Polsce. Grać będziemy na dwóch halach: w grójeckim Spartakusie i nowo wybudowanej hali w Belsku Dużym. Tradycyjnie sponsorami głównymi naszego turnieju będą marki Parkietowo i Royal Apple. Nowością będzie honorowy patronat, jakim obejmie nasz turniej Burmistrza Gminy i Miasta Grójec. Obiecał nam też pomoc finansową. Liczymy także na patronat wójta gminy Belsk Duży. Parkietowo Royal Apple Cup to doskonała promocja naszego miasta. Pisały o nim gazety centralne np. Przegląd Sportowy. Dariusz Gwiazda bywał na naszym turnieju wtedy, kiedy burmistrzem jeszcze nie był, dlatego liczę na to, że miasto wykorzysta to święto grójeckich dzieciaków i nasze
wyniki do celów promocyjnych. Jest naprawdę się czym chwalić. 250 chłopców z całej Polski plus dziesiątki ich rodziców, zapamięta nasz Grójec ze bardzo dobrej strony. Dla takiej sprawy warto poświęcić swój czas i pieniądze. Zapraszamy więc do pomocy! Czego jak czego, ale ludzi do pracy nam potrzeba. Jak zawsze będzie wyjątkowo. Cheerleaderki, konkursy, mecz gwiazd jak w NBA, profesjonalna oprawa, soki z Royal Apple, słodycze z Ferrero, mnóstwo znakomitych gości, legendarni trenerzy: Jerzy Szambelan i Edward Traskowski, niezastąpiony Zibi, profesjonalne statystyki, transmisje live i mnóstwo innych atrakcji.

Dziękuję za rozmowę.
Dzięki i do zobaczenia na Parkietowo Royal Apple Cup!

 


legendarni trenerzy