czwartek, 13 czerwiec 2024
Mistrz Świata z Kraski Jasieniec

Bartłomiej Tuszyński jest uczniem klasy 1di Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec , który trenuje: wyciskanie sztangi, trójbój siłowy w Gminnym Klubie Sportowym „Kraska Jasieniec”.

Mimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele spektakularnych osiągnięć. Już jako 15, 16-latek występował ze starszymi zawodnikami i często z nimi wygrywał. Do najważniejszych sukcesów Bartłomieja należy zaliczyć: czterokrotny tytuł Mistrza Polski, 2 razy Wicemistrzostwo Polski, raz 3 miejsce ( w wyciskaniu leżąc, w wyciskaniu klasycznym, trójboju siłowym, trójboju siłowym klasycznym w latach 2017-2019 ). Od stycznia 2019 r. zawodnik jest w Kadrze Narodowej Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego; Wicemistrzostwo Europy w trójboju siłowym Czechy ( kwiecień 2019); Rekordy Polski w: martwym ciągu do lat 16 i 18, 250 kg, w wyciskaniu leżąc do lat 18, 190 kg, w totalu ; trójbój siłowy – 647,5 kg do lat 18, trójbój siłowy klasyczny- 625 kg do lat 16 i 18.


Mistrz nie spoczął na laurach, wprost przeciwnie, postanowił wziąć udział w Mistrzostwach Świata w wyciskaniu sztangi leżąc (18 - 25 maja 2019r.) w Japonii (Tokio). Niestety, koszty wyjazdu okazały się bardzo wysokie i gdyby nie pomoc Kadry, Klubu, rodziny, szkoły, przyjaciół i wspaniałych SPONSORÓW, których poprosiliśmy w imieniu Bartka o wsparcie, występ naszego zawodnika stałby pod znakiem zapytania.

Finalnie udało się pozyskać finanse na wyjazd młodego ucznia ZSP. Podopieczny Justyny Kozdryk w Tokio zaliczył dwa starty: jeden w wyciskaniu leżąc klasycznie, drugi w wyciskaniu leżąc, oba były udane w pierwszym (19.05), Bartek zaliczając 3 podejścia, kończy rywalizację na 5 miejscu. 23.05 odbył się drugi start, znacznie bardziej owocny, młody sztangista po zaciętej walce przegrywa wagą ciała z przedstawicielem Kazachstanu i ostatecznie kończy zawody na III miejscu, zdobywając BRĄZOWY MEDAL MISTRZOSTW ŚWIATA.

Jak wspomina Bartek:- Mam ogromny niedosyt, wiem że spokojnie mogłem dorzucić 2,5 kg, co by dało srebro, ale, no cóż, taki jest sport… ” -Te słowa świadczą o wielkiej dojrzałości i pokorze sportowca.

Dyrekcja Szkoły, Wychowawca klasy 1di i oczywiście Bartłomiej Tuszyński bardzo dziękują wszystkim ofiarodawcom, którzy wsparli finansowo młodego zawodnika.

-Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy dołożyli się do wyjazdu. Wiem, że gdyby nie Wy, na pewno nie byłbym 3 na świecie.- dziękował Bartek. 

 Oto darczyńcy, którzy postanowili wesprzeć finansowo Bartka, a tym samym pomogli zrealizować jego sportowe marzenia: Starostwo Powiatowe w Grójcu, DOEHLER SP. Z. O. O. Kozietuły, EJKO Sp. Z.o.o. Sp.komandytowa, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ZSP Grójec.


Inny zawodnik na jego miejscu, odpocząłby, nabrał sił do dalszego działania, ale nie nasz Mistrz, więc wyjechał 9 czerwca 2019 r. do Szwecji na Mistrzostwa Świata w trójboju siłowym klasycznym. Zawodnik GKS „Kraska Jasieniec” do Helsingborga jechał z nadziejami na brązowy medal, lecz w trakcie startu okazało się, że Bartek ma nie tylko szanse na brąz, ale i na złoto.

Po trzeciej kolejce przysiadów był  na 2 miejscu z wynikiem 240 kg, tracąc 10 kg do Amerykanina. Za tę konkurencję zdobywa mały srebrny medal, w kolejnym boju, w wyciskaniu, Bartek zalicza 3 próby i kończy z wynikiem 135 kg (mały brązowy medal) oraz nadrabia 2,5 kg do swojego głównego rywala i traci już tylko 7,5 kg do pierwszego miejsca.

Martwy ciąg, czyli to, w czym nasz Mistrz jest najlepszy. Pierwsza próba i pewnie zaliczone 225kg. W drugiej próbie dysponuje ciężar 240 kg i również pewnie zalicza występ, dzięki czemu utrzymuje prowadzenie. W decydującej kolejce zawodnik z RPA atakuje 1 miejsce, dysponując 240 kg, przez co Bartek musi podwyższyć swoje 3 podejście do 260 kg.

Na szczęście naszego ucznia, zawodnik ten nie zalicza tego podejścia, dzięki czemu Bartek może obniżyć podejście do 250 kg i utrzymać prowadzenie. - W ostatnim podejściu dałem z siebie wszystko i mimo że nigdy wcześniej nie podchodziłem do „ ćwiartki”, to wiedziałem, że muszę to zaliczyć, no i udało się. Zaliczyłem i wygrałem.- podsumował Bartek.

Ostatecznie młody kadrowicz wygrywa rywalizację w martwym ciągu, kończąc na 250 kg i zdobywa mały złoty medal oraz poprawia swój rekord Polski o 14, 5 kg do lat 16 i 18.

Po zsumowaniu okazuje się, że Bartek wygrywa o 2, 5 kg zaciętą walkę z Amerykaninem i zostaje nowym MISTRZEM ŚWIATA!

Oprócz swojej pasji Bartek pracuje społecznie w szkole i środowisku, jest chorążym Pocztu Sztandarowego naszej szkoły, przewodniczącym klasy. Bierze udział w różnego rodzaju imprezach szkolnych i środowiskowych; jest pracowity, odpowiedzialny, koleżeński i kreatywny. Mimo tytułów Mistrza jest nadal skromnym i kulturalnym młodym człowiekiem.

Bartku, jesteśmy z Ciebie bardzo dumni! Życzymy miłego odpoczynku i dalszych sukcesów.

Mariola Skucińska, wychowawca kl. 1di

 

 

 

Marko
Ładnie ciekawe ile w żelaznym ciągu by podniósł ja kiedyś 238kg podnioslem ale już za Stary na to jestem