wtorek, 04 październik 2022
Szachowe Życie Grójca - Mistrzostwa Grójca

15 czerwca w Grójeckim Ośrodku Kultury odbył się trzeci, przedostatni turniej z bieżącego, dziewiątego cyklu Mistrzostwa Grójca w Szachach Szybkich do lat 18.

Zawody miały miejsce w samym szczycie saharyjskich upałów nawiedzających nas w tamtym czasie, ale będąca enklawą chłodu galeria GOK-u zapewniła uczestnikom w miarę komfortowe warunki do gry. Wkrótce po godzinie dziewiątej rozgorzał ogień na szachownicach. Miało miejsce wiele ciekawych pojedynków, ale do arcyważnych rozstrzygnięć miało dojść na pierwszej szachownicy, gdzie w roli samodzielnego lidera cyklu podejmował konkurentów Michał Krasowski. Dzięki świetnej formie w dwóch poprzednich odsłonach MG, Michał stanął przed szansą zapewnienia sobie tytułu mistrzowskiego już podczas czerwcowych zawodów.


Pierwsze dwie partie lider pewnie wygrał, a w kolejnej uzyskał komfortowy remis z będącym ostatnio „w gazie” Janem Zborowskim. Wyglądało na to, że Michał jest ponownie w wysokiej dyspozycji, jednak w czwartej rundzie doznał swojej pierwszej porażki w całym cyklu. Sprawcą sensacji był nieobliczalny Bogusław Pariaszewski, który nie raz już udowodnił, że potrafi wygrać z każdym przeciwnikiem. W tym momencie na czele turnieju z czterema punktami znajdował się Łukasz Wojdalski. W kolejnej rundzie musiał on jednak uznać wyższość Jana Zborowskiego, który bardzo ładną kombinacją rozstrzygnął losy pojedynku na swoją korzyść. Tymczasem Michał Krasowski zdołał podnieść się po przegranej i uzyskał cały punkt w partii z Marcinem Sokołowskim.


W przedostatniej rundzie Łukasz Wojdalski i Michał Krasowski pokonali swoich rywali, podczas gdy Jan Zborowski zremisował z mocnym Michałem Smętkiem. Pomiędzy tymi czterema zawodnikami miały rozstrzygnąć się losy turnieju. Na pierwszej „desce” Łukasz Wojdalski podjął Michała Krasowskiego. Pojedynek miał bardzo wyrównany przebieg, jednak w końcówce pionkowej Łukasz „oszukał” rywala i zainkasował cały punkt, posyłając Michała „na deski” po raz drugi tego dnia. Na drugiej szachownicy Jan Zborowski zwyciężył po ciekawej partii z Bogusławem Pariaszewskim. Na kolejnym stole Michał Smętek pokonał Mikołaja Waligórę. Ostatecznie triumfatorem zawodów okazał się Jan Zborowski, który uzyskał tak jak Łukasz Wojdalski 6 punktów. Zadecydować musiała zatem wartościowość pomocnicza, którą lepszą miał Jan. Trzecie miejsce na podium z 5,5 oczkami zajął Michał Smętek. Losy całego cyklu rozstrzygną się jesienią podczas ostatniej odsłony mistrzostw. Zapowiada się bardzo emocjonująca końcówka, gdyż do liderującego w klasyfikacji generalnej Michała Krasowskiego na zaledwie pół punktu zbliżyli się Łukasz Wojdalski i Jan Zborowski.


W czerwcu zakończyły się rozgrywki w „Grand Prix Chylice-Piaseczno”, gdzie tradycyjnie walczyli nasi reprezentanci. Zdobyliśmy w tych zawodach blisko dwadzieścia medali w wielu kategoriach. Kilkoro z naszych juniorów uzyskało lub podwyższyło kategorie szachowe. Na szczególne wyróżnienie spośród tego grona zasłużył Michał Smętek, który zwyciężył w całym cyklu w kategorii roczników 2005-2006.


Wyniki z Mistrzostwa Grójca

Open
I Jan Zborowski
II Łukasz Wojdalski
III Michał Smętek
kat. dziewcząt
I Kinga Pająk
II Lidia Lasota
III Julia Iwanowska
kat. 2005/06
I Joachim Wójcik
II Bogusław Pariaszewski
III Paweł Krasowski
kat. 2007/08
I Marcin Sokołowski
II Paweł Jakubczyk
kat. 2009/10
I Jan Bogumił
II Julia Iwanowska
kat. 2011 i młodsi
I Szymon Siwek
II Kacper Świderski
III Adam Wojdalski