piątek, 02 grudzień 2022
Szansa na mieszkania dla osób bez zdolności  kredytowej

We wrześniu burmistrz Dariusz Gwiazda podpisał porozumienie z Prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości dotyczące inwestycji mieszkaniowych.

Samorząd planuje, wspólnie z gminami Kozienice,  Mszczonów, Wiskitki, Grodzisk Mazowiecki, Żabia Wola, Ożarów Mazowiecki i Leszno, utworzenie spółki, Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa "KZN Mazowsze Centrum".
Burmistrz podkreśla, że mieszkania wybudowane w ramach SIM będą przeznaczone dla mieszkańców gminy Grójec, którzy nie mają  zdolności kredytowej, ale ich dochody  gwarantują terminowe wpłaty  czynszu. Ten może wynosić od 11 do 13 zł za metr kwadratowy mieszkania (wyliczenia z wiosny tego roku).

Kredyt zaciągnięty przez SIM w BGK na budowę mieszkań jest spłacany i pokrywany w 100 procentach z czynszu od lokatorów – wyjaśnia Dariusz Gwiazda. – Gmina nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem inwestycji, a otrzymuje w formie dotacji rządowej 3 mln zł na przygotowanie dokumentacji i realizację inwestycji – dodaje.

Włodarz zaznacza, iż nie będą to tanie mieszkania, ponieważ koszt budowy obliczony według cen z wiosny tego roku przez Krajowy Zasób Nieruchomości oszacowano na około 5 tys. zł za 1 m2 (bez  działki).
Budynki w ramach SIM władze Grójca chciałyby umiejscowić w miejscowości Lesznowola, gdzie znajdują się grunty Skarbu Państwa (4 hektary w zarządzie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa) oraz działka należąca do gminy, gdzie miała powstać oczyszczalnia  ścieków (1 hektar).


Na tych terenach KZN wyliczył wybudowanie około 160 mieszkań, jednak ilość mieszkań będzie  uzależniona od chętnych na ten rodzaj  umowy lokatorskiej wśród  mieszkańców gminy. Projekt budynków ma być dostosowany do planu miejscowego i miejscowości – zamiejscowego zapewnia Dariusz Gwiazda.


Rozpoczęcie budowy planowane jest w 2022 r. Wcześniej potrzebna będzie zgoda radnych. Burmistrz zapowiada, że stosowna uchwała ma być poddana pod głosowanie na październikowej sesji Rady Miejskiej w Grójcu. Jeśli radni powiedzą tak, to pierwsi lokatorzy będą mogli otrzymać klucze do mieszkań w 2024 r.

Krajowy Zasób Nieruchomości to instytucja powołana do  prowadzenia przez władze publiczne  polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Do najważniejszych zadań KZN należy  m.in. gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład  zasobu, tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań, podejmowanie działań mających na celu realizację inwestycji  mieszkaniowych, tworzenie warunków ułatwiających powstawanie mieszkań gminnych i innych.

Mateusz Adamski