czwartek, 13 czerwiec 2024
Grójec: Szkoła Podstawowa nr 3 doczeka się remontu

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Grójcu otrzymała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w wysokości 500 000 zł na remont i przebudowę. Realizacja zadania ma służyć powstrzymaniu dalszej degradacji ścian budynku i tym samym przyczynić się do zachowania materialnego dziedzictwa kulturowego. Przypominamy, że taki remont mógł rozpocząć się już w 2021 roku. Wówczas 10 radnych wycofało z budżetu ten projekt i pozostawiło środki na remont zabytkowej kapliczki. 

Budynek szkoły został wzniesiony w 1912 roku i jest jednym z najcenniejszych zabytków Grójca. W latach 70. XX wieku został przebudowany, jednak od tego czasu nie był remontowany. W związku z tym ściany budynku są w złym stanie technicznym i wymagają pilnego remontu.

W ramach remontu planuje się m.in.:

Odnowienie elewacji budynku,
wymianę okien i drzwi,
wykonanie izolacji przeciw wodnej,
remont dachu,
wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.
Prace remontowe powinny rozpocząć się w przyszłym roku i potrwać około 6 miesięcy.

Remont szkoły jest bardzo ważny dla mieszkańców Grójca. Szkoła jest miejscem, w którym uczą się i bawią dzieci z kilku dzielnic miasta. Odnowienie budynku sprawi, że będzie on bardziej bezpieczny i przyjazny dla uczniów.

Warto podkreślić, że remont szkoły jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Program ten został ustanowiony w 2022 roku i ma na celu wsparcie remontu i przebudowy zabytków w całej Polsce.

Całą sprawę skomentował Burmistrz Gminy i Miasta Grójec, który wnioskował o taki remont już w 2021 roku. 

Panie Radny poczekajmy do przetargu z zachwytem nad decyzją z 2021 r. Waszego klubu radnych. Całe szczęście, że przez te dwa lata, nie spadły na głowy przechodniów i uczniów, kawałki odpadających ścian i dachu szkoły. Nie wiadomo też, ile gmina będzie musiała dołożyć do remontu szkoły, bo jak wiemy zakres prac znacznie się, zwiększył m.in. w wyniku kontroli z czerwca br. W zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Z drugiej strony to jeszcze rok temu, nie było żadnych informacji, że taki program rządowy będzie ogłoszony. Warto przypomnieć też, że w 2021 r. jednogłośności wśród radnych, w kwestii przeznaczenia środków na remont elewacji SP3 oraz remontu kapliczki, gdzie radni nie czekali na dotacje - czytamy w komentarzu  na profilu społecznościowym Przewodniczącego Rady Miejskiej w Grójcu, Karola Biedrzyckiego. 

W 2021 roku nie chcieli remontować szkoły 

Przypomnijmy, że w czerwcu 2021 roku podczas sesji Rady Miejskiej w Grójcu 10 radnych wycofało z budżetu środki na remont elewacji Szkoły Podstawowej nr 3 w Grójcu. 

Tutaj można obejrzeć całe obrady: https://grojec.esesja.pl/transmisja/16810/sesja-rady-w-dniu-poniedzia%C5%82ek-28-czerwca-2021.htm

Doszło do burzliwej dyskusji na temat dwóch remontów zaproponowanych przez grójecki magistrat: elewacji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 oraz zabytkowej kapliczki przy ulicach Ogrodowej, Stokowej i Stodolnej. Z wnioskiem o wycofanie obu inwestycji z uchwały zmieniającej budżet gminy wystąpił Przewodniczący Rady Miejskiej, Karol Biedrzycki - mogliśmy przeczytać w publikacji portalu www.grojec24.net 

W wyniku głosowania 350 tys. zł na remont elewacji budynku szkoły nr 3 zostało wycofane z budżetu (10 głosów za, 4 przeciw i 3 wstrzymujące), natomiast pozostało 70 tys. zł na remont zabytkowej kapliczki (6 radnych było za wycofaniem, 6 przeciw a 5 wstrzymało się od głosu).

Burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda, był rozczarowany  decyzją radnych. Stwierdził, że elewacja budynku szkoły odstrasza i od wielu lat wymaga gruntownego remontu. Zaznaczył, że pieniądze, które gmina ma w budżecie, moglibyśmy spożytkować właśnie na ten cel. Jednak remont ma czekać kolejny rok, który nie wiadomo co przyniesie. Podkreślił, że gmina nie utraciłaby na tym swojej płynności finansowej, a za rok, jeśli nie otrzymamy dotacji na to zadanie, bądź otrzymamy ją tylko częściowo, okaże się, że będziemy musieli wydać 100 tys. zł lub więcej.

Przewodniczący Rady Miejskiej, Karol Biedrzycki, uważał, że remontu elewacji należy dokonać, ale trzeba spróbować uzyskać dofinansowanie na to zadanie. Stwierdził, że w jego ocenie jest duża szansa na otrzymanie dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. 

Decyzja radnych Grójca budziła wiele kontrowersji. Mieszkańcy miasta byli oburzeni, że radni nie chcą przeznaczyć pieniędzy na remont szkoły. Wówczas obawiali się również, że jeśli remont nie zostanie przeprowadzony, to szkoła będzie musiała zostać zamknięta.

Więcej na ten temat w lokalnych portalach informacyjnych: 

https://www.grojec24.net/news-rada-miejska-remont-kapliczki-tak-remont-elewacji-szkoly-nr-3-nie,7963.html#google_vignette

https://grojec.naszemiasto.pl/burzliwa-sesja-rady-miejskiej-w-grojcu-zamiast-remontu/ar/c1-8351948