czwartek, 13 czerwiec 2024
Grójmisie w rękach radnych

Urząd miasta otrzymał aż jedenaście ofert na budowę żłobka samorządowego przy ulicy Okrężnej. Zabezpieczona w budżecie kwota jednak nie wystarczy, dlatego burmistrz na sesji 25 września zwróci się do Rady Miejskiej o zwiększenie deficytu.

Przypomnijmy, iż budynek pierwszego w gminie samorządowego żłobka Grójmisie ma powstać na dwóch działkach sąsiadujących z terenem Publicznego Przedszkola nr 4 i będzie z nim połączony łącznikiem. Znajdzie się w nim miejsce dla 96 dzieci i 12 osób dorosłych. Obiekt będzie wyposażony w nowoczesne zaplecze kuchenne przystosowane do wydawania nawet 200 porcji posiłków dziennie zarówno dla dzieci uczęszczających do żłobka, jak i do przedszkola. Znajdą się w nim też dwie duże sale (każda po ok. 100 m2), z których będzie mogło również korzystać przedszkole.

Sam budynek żłobka ma być energooszczędny – przewidziano montaż energooszczędnych urządzeń i oświetlenia oraz ogniw fotowoltaicznych. Projekt obejmuje również zagospodarowanie terenu, w tym parking, plac zabaw dla dzieci oraz ścieżkę edukacyjną pomiędzy istniejącym budynkiem przedszkola a żłobkiem.

Na nową placówkę magistratowi udało się pozyskać blisko 4 mln zł dotacji z Ministerstwa Rodziny. Co więcej, przez 3 lata gmina będzie otrzymywała rządowe dopłaty do funkcjonowania żłobka (łącznie blisko 3 mln zł).

W przetargu wpłynęło jedenaście ofert, których rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Najniższa opiewa bowiem na niespełna 8 mln zł, a najwyższa na blisko 14 mln zł. Tymczasem urząd planował przeznaczyć na inwestycję 5 mln zł.

Jak się dowiedzieliśmy, urzędnicy będą chcieli rozstrzygnąć przetarg. - Zwrócę się do Rady Miejskiej o zwiększenie deficytu, żeby dołożyć brakującą kwotę – zapowiada burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się podczas wrześniowej sesji.

Mateusz Adamski