czwartek, 13 czerwiec 2024
Powracają konsultacje w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego

Firma IDOM, zajmująca się  rozszerzonym studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym  dla linii kolejowej nr 88 na odcinku węzeł CPK – Grójec-Warka, organizuje spotkania z mieszkańcami. Sprawdź, kiedy takie spotkanie będzie w twojej okolicy.  

Dla mieszkańców z gminy Grójec takie spotkanie zaplanowano w poniedziałek 18 marca o godzinie 15.30 w Grójeckim Ośrodku Kultury. Poniżej publikujemy link z pozostałymi terminami spotkań: 

https://www.cpk.pl/pl/lk88-cpk-grojec-warka?fbclid=IwAR0v-e8YxRNVvdbBJF2udLxzsvzZC0_OK7lVmLUUJ_s_-yjuJzCVW1kMuzs

 

OPIS WARIANTÓW PRZEBIEGU LINII KOLEJOWEJ 

Wariant 1 i 2 Główna linia kolejowa wykorzystuje przebieg istniejących linii kolejowych nr 8 Radom-Warka-Warszawa i  nr 12 Skierniewice-Łuków w tych wariantach  przewiduje się uruchomienie przewozów pasażerskich na linii wąskotorowej Grójec-Tarczyn-Piaseczno,  w Tarczynie na skrzyżowaniu z linia kolejową CPK zaplanowano stację przesiadkową. Warianty 6, 8 i  11 przebiegają przez gminę Grójec. Wariant 6 Linia przebiega przez Żyrówek. Słomczyn, Lisówek, Zakrzewska Wola, Kośmin, Głuchów i Zalesie. Stację towarowo pasażerską „Grójec” zaplanowano w miejscowości Lisówek. W tym wariancie przewiduje się również uruchomienie przewozów pasażerskich na linii wąskotorowej Grójec-Tarczyn-Piaseczno. Wariant 8 Linia  początkowo pokrywa się z wariantem 6 i  przebiega przez Żyrówek. Słomczyn, Lisówek,  następnie przez Lesznowolę Duży Dół  i Podole. Stację towarowo pasażerską „Lesznowola” zaplanowano na granicach miejscowości Duży Dół, Las Lesznowolski, Lesznowola. W tym wariancie zaplanowano ”sięgacz grójecki”  po nowej tracie z Lesznowoli przez Maciejowice, Mieczysławówkę, Janówek do Grójca, stację pasażerską zaplanowano na południe od targowiska w Kobylinie, między rzeką Molnicą a drogą krajową nr 50. Wariant 11 Linia przebiega przez Pabierowice, Wólkę Turowską, Skurów, Grudzkowolę, Kępinę (Odrzywołek), Załącze, Bikówek i Uleniec.  Stację towarowo pasażerską „Grójec” zaplanowano w miejscowości Odrzywołek na granicy z Worowem przy drodze powiatowej Dobryszew-Rożce-Trzylatków. W tym wariancie przewiduje się również uruchomienie przewozów pasażerskich na linii wąskotorowej Grójec-Tarczyn-Piaseczno.   

 

IDOM uruchomiła dla mieszkańców stronę internetową z dedykowaną interaktywną mapą z wariantami przebiegu projektowanej linii kolejowej - https://www.cpk.pl/pl/lk88-cpk-grojec-warka oraz dedykowaną infolinię 539 188 404.