czwartek, 13 czerwiec 2024
Będzie wyborcza dogrywka

Dariusz Gwiazda czy Karol Biedrzycki? To pomiędzy tymi dwoma kandydatami rozstrzygną się wybory na burmistrza Grójca. Głosowanie już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia.

 W pierwszej turze wyborów samorządowych najlepszy wynik osiągnął obecny burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda, na którego głos oddało 4690 mieszkańców, co przekłada się na 42,53 procent poparcia. Na drugim miejscu uplasował się przewodniczący rady miejskiej Karol Biedrzycki. Otrzymał 2950 głosów, tj. 26,75 proc. poparcia. To spośród tych dwóch kandydatów mieszkańcy wybiorą w dogrywce burmistrza na lata 2024-2029.

Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Dariusz Gwiazda 

 

Karol Biedrzycki 

 

Trzecie miejsce w wyborczym wyścigu zajęła kandydatka Koalicji Obywatelskiej, Monika Kozłowska, na którą postawiło 2146 mieszkańców (19,46 proc.), a stawkę zamknął Dariusz Piątkowski (1242 głosy, 11,26 proc.).

Sukces Nam Zależy

W wyborach do Rady Miejskiej w Grójcu zwyciężył komitet burmistrza Dariusza Gwiazdy, Nam Zależy (19,81 proc. poparcia), który będzie miał w tym gremium sześcioro swoich przedstawicieli. To duży sukces tego komitetu, który w porównaniu do wyborów z 2018 roku zwiększył liczbę radnych aż trzykrotnie (z 2 do 6). 

Po czworo radnych będą miały dwie największe partie polityczne: startująca w Grójcu po raz pierwszy pod swoim szyldem Koalicja Obywatelska (18,55 proc.) oraz Prawo i Sprawiedliwość (15,49 proc.). Trzy mandaty przypadną komitetowi Rodziny dla gminy Grójec (13,44 proc.), a po dwa komitetowi Karola Biedrzyckiego (12,19 proc.) oraz Dzień dobry Grójec (8,23 proc.).  

W porównaniu do wyborów z 2018 roku dwa mandaty zyskał komitet Rodziny dla gminy Grójec (z 1 do 3), a jeden mandat więcej będzie miało Prawo i Sprawiedliwość (z 3 do 4). Powodów do radości nie ma natomiast komitet czwartego w wyścigu na burmistrza Dariusza Piątkowskiego Przyjazny samorząd (6,70 proc.), który nie uzyskał żadnego mandatu. Swojego przedstawiciela w radzie miejskiej nie będzie miała także Lewica (5,58 proc.).

W wyniku wyborów z 7 kwietnia zmieni się blisko połowa dotychczasowego składu rady. Zasiądzie w niej dziewięcioro debiutantów: Jarosław Rupiewicz, Kamil Sobczak i Dorota Niedbała (wszyscy z Nam Zależy), Monika Kozłowska, Anna Śliwa-Jóźwik i Łukasz Pietrzak (KO), Wiesława Antoszewska i Małgorzata Piwarska (PiS) oraz Dariusz Woźniak (Rodziny dla Gminy Grójec).

Mandaty utrzymało jedenaścioro dotychczasowych radnych: Artur Moskal i Małgorzata Szymańczak (PiS), Małgorzata Molenda i Henryk Feliksiak (Nam Zależy), Jerzy Antoniewicz i Artur Szlis (Rodziny dla gminy Grójec), Karol Biedrzycki i Tomasz Justyński (KWW Karola Biedrzyckiego), Grzegorz Stolarek i Daniel Marcinkowski (KWW Dzień Dobry Grójec), a także Dariusz Prykiel (KO).

W wyborach do rady udziału nie brało pięcioro dotychczasowych radnych: Mirosław Gałka, Adam Siennicki, Krzysztof Woźniak, Weronika Piwarska i Jacek Stolarski. Z obecnego składu zabraknie również: wiceprzewodniczącego Ryszarda Krzyżanowskiego, Janusza Dulemby, Agnieszki Wachulec-Kamienik, Anny Lubowieckiej oraz Jerzego Kasicy.

Skład rady może się jeszcze zmienić po drugiej turze wyborów na burmistrza. Jeśli zwycięży Dariusz Gwiazda, jego miejsce przypadnie Robertowi Dobrzyńskiemu. W przypadku wygranej Karola Biedrzyckiego, jego mandat obejmie Barbara Kucharska.

W powiecie wygrywa PiS, ale traci

W wyborach do Rady Powiatu Grójeckiego najlepszy procentowo wynik uzyskało Prawo i Sprawiedliwość (28,23 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowały się: Powiat Samorządowy (18,69 proc.),  Trzecia Drogą (16,48 proc.), Przyjazny Powiat Grójecki (8,44 proc.), Niezależny Samorząd Powiatowy (8,44 proc.), Dobro (7,09 proc.) oraz Lewica (6,28 proc.).

W przełożeniu na mandaty PiS uzyskało sześć, czyli jest to wynik gorszy, niż pięć lat temu, kiedy ugrupowanie to wprowadziło do rady ośmioro radnych. Po pięć mandatów trafi do Powiat Samorządowy i Trzeciej Drogi, trzy do Przyjazny Powiat Grójecki, a po jednym do Dobro i Lewicy. Na skutek zastosowania metody D’Hondta w poszczególnych okręgach, w podziale mandatów nie uczestniczył komitet Niezależny Samorząd Powiatowy, który zdobył sumarycznie więcej głosów od Dobro i Lewicy.

Wiadomo już, że w dwóch trzecich zmieni się skład reprezentacji Grójca. Mandatów nie obronili bowiem Teresa Bednarska (PiS) i Paweł Siennicki (Niezależny Samorząd Powiatowy), a do rady miejskiej i na burmistrza Grójca startował Dariusz Piątkowski. Ich miejsce zajmą trzy debiutantki: Agata Kępka (PiS), Daria Bobrowska-Wachniewska (Trzecia Droga) oraz Barbara Lipska (Dobro). Radnymi będą nadal Jolanta Sitarek (Lewica) oraz Janusz Karbowiak (Powiat Samorządowy).

Koniec pewnego rozdziału

Po raz pierwszy od 14 lat Grójec, a tym samym powiat grójecki, nie będą miały swojego przedstawiciela w Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Mandatu nie uzyskał bowiem zasiadający w tym gremium nieprzerwanie od 2010 roku mieszkaniec Uleńca, Leszek Przybytniak. Uzyskał 12 796 głosów, z czego lwia część to poparcie mieszkańców powiatu grójeckiego. Trzeciej Drodze, z której startował, w naszym okręgu przypadł jednak tylko jeden mandat, a Leszka Przybytniaka wyprzedził startujący z tej samej listy Piotr Papis (17 333 głosów).

Do Sejmiku nie dostała się również radna Rady Miejskiej w Grójcu, Weronika Piwarska. Kandydatka PiS zdobyła 10 174 głosy i był to piąty wynik na liście tego ugrupowania, któremu przypadły w naszym okręgu cztery mandaty.

„Wyborcza arytmetyka okazała się bezlitosna (…) Jest to koniec pewnego rozdziału dla powiatu grójeckiego. Od dziś nie ma on swojego przedstawiciela w strukturach wojewódzkich” – podsumował wyborczy werdykt w mediach społecznościowych Leszek Przybytniak.

Długich kolejek do głosownia nie było

Frekwencja w wyborach samorządowych z 7 kwietnia w Grójcu wyniosła ostatecznie 57,38 proc. Była nieco gorsza, niż średnia dla powiatu – 58,91 proc., ale za to wyższa niż w skali całego kraju (51,99 proc.) oraz województwa mazowieckiego (57,04 proc.).  

Do urn wyborczych mieszkańcy Grójca poszli zdecydowanie liczniej, niż w 2018 roku. Wówczas frekwencja w pierwszej turze wyniosła zaledwie 47,22 proc. Daleko natomiast do frekwencji z wyborów parlamentarnych jesienią ubiegłego roku, kiedy była ona rekordowa i wyniosła w Grójcu 80,77 proc.

Druga tura wyborów na burmistrza Grójca odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Lokale wyborcze (głosujemy w tym samym miejscu, co w pierwszej turze) będą otwarte od godziny 7.00 do godziny 21.00.   

Ilustracja: infogram.com / profile kandydatów na portalu Facebook

Mateusz Adamski