piątek, 14 maj 2021
Pierwsza Dama podziękowała Terytorialsom

W piątek  3 lipca, Agata Kornhauser-Duda była gospodarzem uroczystości podsumowania akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii”. W wydarzeniu zamykającym 101 dni trwania projektu wziął udział płk Przemysław Owczarek, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.


Ogólnopolska akcja pomocy i wsparcia dla kombatantów „Oni walczyli o naszą Wolność, My walczyliśmy o Ich zdrowie” rozpoczęła się w połowie marca, a zakończyła 3 lipca br. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w ramach operacji Odporna Wiosna, włączyła się w działania na rzecz kombatantów południowego Mazowsza.


Życie większości z nich zmieniło się w okresie epidemii diametralnie. Jednak potrzeby wciąż były takie same - ciepły posiłek, opieka... ze spełnieniem tych podstawowych największy problem miały osoby starsze - i to one były najbardziej zagrożone wirusem. 6MBOT swoją pomocą objęła 304 kombatantów: - Czasami wystarczył telefon i zwykła rozmowa, czasami nasi żołnierze pomagali w zakupach i załatwieniu najpilniejszych spraw, a bardzo często było to dostarczenie ciepłego posiłku. Każde spotkanie to niezwykła okazja nie tylko do pomocy tym, którzy walczyli za naszą Ojczyznę i próba odwdzięczenia się za to co dla nas zrobili, ale przede wszystkim są to dla Terytorialsów żywe lekcje historii i spotkania z autorytetami - podsumowuje płk Przemysław Owczarek, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.


Podczas spotkania w ogrodach Pałacu Prezydenckiego Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda doceniła i podziękowała za zaangażowanie żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wszystkim, którzy włączyli się w projekt: – Myślę, że kierowała Państwem po prostu potrzeba serca i to jest najpiękniejsze. To, co zrobili Państwo w imię społecznej solidarności trafiło do niezwykłych ludzi: bohaterów, którzy poświęcili swoją młodość, nierzadko zdrowie, by wywalczyć wolność dla nas. Jest to swoisty akt wdzięczności, ale nie zapomnieli Państwo o współczesnych bohaterach: pracownikach służby zdrowia – powiedziała Małżonka Prezydenta.


Mimo zakończenia akcji, żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej ciągle pomagają kombatantom i osobom w podeszłym wieku. Misją WOT jest pielęgnowanie pamięci i stanie na straży wartości, o które walczyli ich patroni.

 

Marlena Rosłaniec
Rzecznik Prasowy
6 MAZOWIECKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ