piątek, 14 maj 2021
List do redakcji: PKS Grójec zmieni trasę ?

Redakcja Życia Grójca otrzymała list od jednego z czytelników, który zwraca się z prośbą do PKS Grójec o usprawnienie dojazdów w stronę Dylewa. 

List został także zaadresowany do Przewodniczącego Rady Powiatu Grójeckiego, Janusza Karbowiaka. 

Poniżej publikujemy jego treść: 

 

Szanowny Panie Radny,
w niniejszej wiadomości zaproponowałem usprawnienia dojazdów do Dylewa. Polega na zmianie trasy autobusów jeżdżących na linii Nowe Miasto - Grójec - Nowe Miasto. Pomiędzy Górkami a Wodziczną nie ma przystanków i zmiana trasy nikogo nie pozbawi transportu. Czas przejazdu wydłuży się raptem o kilka minut. Dystans na jednym kursie będzie dłuższy o około 4 km i to się zwróci, bo dzięki wjazdom do Dylewa zwiększy się ilość przewożonych podróżnych. Zmiana trasy spowoduje objęcie publicznym transportem 4 sołectw: Dylew, Modrzewina, Odcinki Dylewskie, Sielec. Linią Nowe Miasto - Grójec - Nowe Miasto jeżdżą kursy tylko w dni powszednie. Odjazd z Nowego Miasta: 08:20, 11:30, 13:30, 16:00, 17:00. Odjazd z Grójca: 05:00, 11:40, 12:30, 14:30, 15:30. Po wprowadzeniu przejazdów przez Dylew autobus jadący do Grójca za przystankiem Górki Izabelin skręci w prawo na Dylew. Zatrzyma się na przystanku "Odcinki Dylewskie". Następnie skręci w lewo przy sklepie w Dylewie i też tam będzie miał przystanek). Przy Pałacu w Dylewie skręci w lewo na Nowy Dylew i zatrzyma się na nowym przystanku "Dylew Pałac". Następny przystanek mógłby być mniej więcej w połowie drogi: około kilometra od pałacu. Na Wodzicznie autobus skręci w prawo i pojedzie do Grójca. Zmiana trasy zapewni mieszkańcom możliwość lepszych dojazdów do miejsc zatrudnienia w Mogielnicy, Nowym Mieście, Belsku Dużym i Grójcu, ograniczy wykluczenie transportowe m.in. mieszkańców w wieku 15-18 lat oraz osobom niepełnosprawnym, starszym, a także tym, których nie stać na auto albo z przyczyn zdrowotnych nie mogą prowadzić pojazdów. Zapotrzebowanie na autobusy w tej okolicy jest: kilka razy widziałem wsiadających mieszkańców do szkolnych kursów.
 
W Modrzewinie mieszka moja babcia. W maju 2020 skończyła 92 lata. Chcę jeszcze się z nią zobaczyć. Ciężko jest się mi zgrać z kimś, żeby przywiózł do babci. Niestety nie mam samochodu. Dystans od pałacu pokonam pieszo: nawet z moją blisko 70-letnią mamą, to nie jest aż tak daleko. "Kieszeniowy" wjazd, jaki zaproponowałem w przypadku Dylewa, został zastosowany w Lewiczynie i to się sprawdziło, dzięki czemu mieszkańcy Lewiczyna mogą korzystać z publicznego transportu. Obyło się bez uruchamiania nowych kursów. Przewoźnik zanim wystąpi z żądaniami o dopłaty do kursów, winien najpierw zrobić wszystko, żeby utrzymać się na rynku na takich samych zasadach, jak inni przedsiębiorcy, tj. przeprowadzać rozmowy z mieszkańcami, badać ich potrzeby, przedstawiać projekty usprawnienia transportu, jak ten powyższy. Uprzejmie proszę o przeanalizowanie mojej prośby.
 
Dołączyłem do wiadomości:
1) mapka z zaproponowaną nową trasą autobusów linii Nowe Miasto - Grójec - Nowe Miasto;
2) rozkład odjazdów z przystanku "Dylew, pałac" po wprowadzeniu zmiany trasy.
 
Z wyrazami szacunku,
Łukasz Jeleniewicz