czwartek, 24 czerwiec 2021
Wielka impreza koszykarska w naszym mieście

Stop Smartfonizacji- pod tym hasłem, w ostatni weekend czerwca, zostanie rozegrany turniej koszykarski 3 × 3, będący kwalifikacją do mistrzostw Polski. To w Grójcu jedna z drużyn otrzyma bilet - przepustkę do wielkiego finału mistrzostw kraju.

Głównym wydarzeniem tego koszykarskiego weekendu będzie jednak turniej organizowany dla dzieci i młodzieży pod hasłem Stop Smartfonizacji! W ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

- To, co dla nas niezwykle ważne to przekazanie naszej młodzieży bakcyla do sportu, a przynajmniej do aktywności fizycznej. Wszak to najlepsza alternatywa do przeciwdziałania wszelkim uzależnieniom - powiedział Dariusz Gwiazda, Burmistrz Gminy i Miasta Grójec. - Dlatego turniej odbędzie się pod hasłem Stop Smartfonizacji!, a cała strefa sportowa będzie Strefą Wolną od Uzależnień - dodał burmistrz Gwiazda.

Kwalifikacje do Mistrzostw Polski 3 × 3 w kategorii OPEN, które będą rozegrane w Grójcu, to trzeci, po Toruniu (29.05) i Łodzi (6.06) z kolei turniej.

W ramach grójeckiego eventu organizator - Grójecki Ośrodek Sportu „Mazowsze” - przewidział liczne atrakcje, w tym obecność gościa specjalnego - Rafała Lipińskiego „Lipka” - mistrza świata we wsadach do kosza (slum dunkach), który pokaże najmłodszym i tym nieco starszym, koszykarskie tricki.

- Dlaczego zdecydowaliśmy się na koszykówkę? Wybór był prosty - przecież nasze miasto koszykówką stoi. Grójec z pewnością jest ważnym miastem na koszykarskiej mapie Polski, a nasze drużyny coraz lepiej poczynają sobie w zawodach różnych kategorii wiekowych - skomentował Ireneusz Wojciechowski, Dyrektor GOS „Mazowsze”, pomysłodawcą organizacji turnieju. - Po trudnym czasie chcemy dać dzieciom i młodzieży możliwość świetnej zabawy i poruszania się na świeżym powietrzu, a dodatkowo, wszystkim mieszkańcom Grójca, zawody na najwyższym poziomie. Nie zapominamy oczywiście o aspekcie przeciwdziałania uzależnieniom, które stało u podstaw organizacji turnieju - dodał dyrektor Wojciechowski.

Rozgrywki koszykarskich trójek powracają po roku przerwy, spowodowanej pandemią. Ostatnią edycję (2019) wygrał zespół StudioBudza, drugie miejsce zajęli dotychczasowi mistrzowie Polski – Energa 3 × 3 Gdańsk. W tym roku walkę o najwyższe laury zapowiedziały także dwie nowe siły w 3 × 3 – Ambasadorzy 3 × 3 oraz Fahrenheit University 3 × 3 (dawniej Energa 3 × 3 Gdańsk).

Zwycięzca edycji 2019 - StudioBudza - pojechał do Pragi na turniej World Tour Masters (najwyższa klasa rozgrywek „klubowych” na świecie, z pulą nagród 1 mln USD). W tym roku organizator rozgrywek - Polski Związek Koszykówki - również planuje wysłać najlepszy zespół na turniej World Tour Masters, choć ostateczna decyzja należy w tej materii do międzynarodowej federacji koszykarskiej FIBA.Polska kadra zagra w turnieju przedolimpijskim w Graz w dniach 26-30 maja o bilet na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. W przypadku niepowodzenia będą mieli jeszcze jedną szansę na awans podczas turnieju w Debreczynie (4-6 czerwca).

Ponadto, polskie kadry zagrają na koniec czerwca kwalifikacje do mistrzostw Europy, których finały odbędą się we wrześniu w Paryżu.

- Bardzo się cieszę, że taka impreza zagości w naszym mieście, zwłaszcza że dla naszej młodzieży będzie to dobra odskocznia i świetne rozpoczęcie wakacji. Na co dzień gramy w hali, koszykówkę 5 × 5, więc tym bardziej będzie to urozmaicenie dla naszych zawodników, a fakt obserwacji i kibicowania najlepszym w koszykówce 3 × 3 w Polsce tylko dodaje smaku całemu turniejowi - podsumował Dariusz Fijałkowski, dyrektor PSP Nr 2 w Grójcu i sekretarz MKS Grójec.

Turniej 3 × 3 STOP SMARTFONIZACJI to turniej przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkolnej, który ma na celu pokazanie alternatywy, jaką jest ruch i aktywny tryb życia wobec różnego rodzaju uzależnień, a zwłaszcza tych, które powstały po rocznym okresie pandemii. Wszechogarniająca smartfonizacja dotyka już bowiem najmłodszych.

Szeroka promocja uwzględniająca profilaktykę uzależnień, która będzie obejmowała: ulotki, plakaty, banery, informacje podawane przez spikera, gadżety z hasłem przewodnim imprezy.

Przewidziana jest także transmisja on-line, która zapewni szeroką promocję profilaktyki także poza charakterem lokalnym imprezy.

Info. Prasowe Grójecki Ośrodek Sportu 

fot. PZKosz