piątek, 22 listopad 2024
Patron ziemi czerskiej

Strach przed wirusem z Chin jest zrozumiały (rośnie liczba ofiar), a do tego jeszcze swoją robotę wykonują media, dla których koronawirus  jest po porostu bezcennym  newsem.  Widać, jak bardzo  takiego typu zagrożenie potrafi sparaliżować życie społeczne czy gospodarcze. Słabnie wymiana handlowa, odwołuje się wycieczki, imprezy sportowe i koncerty, pod znakiem zapytania stanęły Igrzyska Olimpijskie w Tokio i Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

 

Historia  zna wiele przykładów na to, że epidemia jest w stanie sparaliżować miasta czy kraje, a nawet je zniszczyć. Potwierdzenie tej bolesnej prawdy odnajdujemy  również w dziejach ziemi czerskiej, do której historycznie przynależymy. W drugiej połowie XVII w., za każdym razem, gdy pojawiło się  tu tzw. powietrze,  miano do wyboru: sporządzić testament, uciekać gdzie pieprz rośnie albo wzywać pomocy świętych medyków: Adriana, Firmina, Franciszka Ksawerego, Józefa, Karola, Kwintyna,  Ludwika, Rozalii, Sebastiana, Wulstana, o Walerianie i Matce Bożej nie wspominając.  Liczba świętych, chroniących naszych przodków przed zarazą,  mówi o skali zjawiska. Nieprzypadkowo, o czym warto przypomnieć,  patronem ziemi czerskiej został św. Walerian, wybitny  specjalista  od walki z epidemiami. W 1683 r.  jego  relikwie pobrano z katakumb św. Pryscylii przy Via Nomentana w Rzymie i sprowadzono do Góry Kalwarii, ośrodka kultu Męki Pańskiej.
Wróćmy jednak do koronawirusa. Gdyby ta sytuacja się przedłużała (odpukać), to nie ma co myśleć o eksporcie grójeckich  owoców na bezkresny rynek Państwa Środka, i to nie tylko z powodu chińskiej plagi. Sadownicy twierdzą, że tylko  mróz mógłby utłuc  i wirusa, i robale. A tak, jak fama niesie, szkodniki, przezimowawszy w ciepełku,  bez wątpienia spałaszują co do jednej sztuki czeresienki, gruszeczki jabłuszka, co się tylko da.
- Aż nie chce brać się do ręki sekatora i iść do sadu  – powiedział pod sklepem kolega, zaopatrzony już w lekarstwo na smutek.
Według niepotwierdzonych jeszcze przez „ŻG” wiadomości, wtórują mu miłośniczki X Muzy, a konkretnie   admiratorki  rodzimego  erotyku „365 dni”, właśnie wyświetlanego z ogromnym powodzeniem w grójeckim kinie. Na wieść, że wirus zaatakował już  Włochy, podobno za punkt honoru postawiły sobie ściągnięcie z Rzymu  do Grójca  M.  Morrone , odtwórcy roli Don Massimo Torricellego, sycylijskiego mafiosa, będącego, zdaniem fanek, niedościgłym uosobieniem męskości. Jesteśmy za, bo wtedy aktor  mógłby wystąpić w serialu telewizyjnym  dla dorosłych składającym  się – zgodnie z tytułem powieści Blanki Lipińskiej – z 365 odcinków  (scena na jachcie rozłożyłaby się przynajmniej na  około 10 odcinków).
Z koronawirusa nie ma jednak co żartować . Pozostaje wierzyć, że wkrótce przyjdzie siarczysty mróz (robale  i tak już pewnie zrobiły swoje w sadach) albo nauka sama poradzi sobie z problemem. A i do Góry Kalwarii  nie jest wcale  daleko.

Remigiusz Matyjas