piątek, 19 kwiecień 2024
Dekada Czystej Gminy

19 kwietnia minęło 10 lat, odkąd powstało stowarzyszenie, którego celem od zawsze była walka z uciążliwymi inwestycjami na terenie gminy Grójec. Rozmawiamy z prezesem "Czystej Gminy" Grzegorzem Banasikiem.

Ruch powstał z inicjatywy mieszkańców północnej części gminy Grójec w geście protestu przeciwko kolejnym pomysłom na zagospodarowanie terenów po byłej fabryce kleju i żelatyny w Głuchowie. Końcówka lat 80. i lata 90. pokazały, jak jeden zakład może utrudnić życie tysiącom okolicznych mieszkańców.
Tymczasem w ostatnich latach inwestorzy proponowali wybudowanie biogazowani, asfaltowni, składowiska odpadów, instalacji do biodegradacji i odwodnienia odpadów tłuszczowych oraz inne przedsięwzięcia, polegające na wdrożeniu czynności związanych z przetwarzaniem odpadów.

Przeprowadziliśmy krótką rozmowę z Grzegorzem Banasikiem.

Co planowało stowarzyszenie na swój jubileusz?


Dziesięć lat działalności Stowarzyszenia Czysta Gmina to okres wart podkreślenia, zatem planowaliśmy uczcić jubileusz piknikiem, który miał się odbyć 9 maja na boisku w Głuchowie, a także akcją sprzątania lasu. W planach było również rozegranie turnieju Mundialito, różne konkursy, gry i zabawy dla dzieci. Całość miały uświetnić występy lokalnych artystów. Zaprzyjaźniona firma zajęłaby się obsługą cateringową. Pandemia pokrzyżowała nasze plany. Mamy nadzieję, że niebawem sytuacja się ustabilizuje i będziemy mogli bezpiecznie zorganizować jubileuszowy piknik.

Jakie działania będą podejmowane w przyszłości ?
Jak wielokrotnie wspominałem, stowarzyszenie powstało z inicjatywy mieszkańców. To oni wyznaczają nam zadania, kierują do nas zapytania. Powstaliśmy na znak protestu przeciwko planom posadowienia bardzo uciążliwych inwestycji po byłej fabryce kleju i żelatyny w Głuchowie. Nasze działania to nie tylko Głuchów. W Słomczynie próbowano w 2013 r. posadowić regionalną instalację do przetwarzania odpadów. Do dziś w Głuchowie i w Słomczynie nie powstały żadne uciążliwe inwestycje. Nieskromnie powiem, że jest to przede wszystkim zasługa ciężko pracujących członków Stowarzyszenia Czysta Gmina. Akcja sprzątania lasu przy okazji jubileuszowego pikniku miała zapoczątkować nowy etap działalności stowarzyszenia. Chcemy organizować akcje edukacji ekologicznej i czynnego udziału w oczyszczaniu środowiska wokół nas - tak z samorządem lokalnym, jak i z innymi organizacjami pozarządowymi.

Czy nie grozi nam kolejna uciążliwa inwestycja?
Na chwilę obecną nie ma nowych wniosków na uciążliwe inwestycje w Głuchowie. Oczywiście nie są zakończone postępowania, o których wszyscy wiemy: biogazownia, inwestycja polegająca na wdrożeniu czynności związanych z przetwarzaniem odpadów, budowa budynku kotłowni, budowa linii energetycznej. Panu Grabkowi marzy się reaktywacja produkcji żelatyny w Głuchowie.

Dziękujemy za rozmowę.

Dziękuje. Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy działają, pomagają, wspierają oraz sympatyzują ze Stowarzyszeniem Czysta Gmina.

Rozmawiał Szymon Wójcik