W oddalonym o parę kilometrów od Grójca Lewiczynie, naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego dokonali przełomowego odkrycia. Nikt nie spodziewał się, że badania średniowiecznego grodziska zakończą się śladami życia ludzkiego sprzed kilku tysięcy lat.
W wakacje grupka pasjonatów historii regionu grójeckiego realizowała projekt „Wykopaliska Archeologiczne grodziska w Lewiczynie”. W pracach brało udział 30 wolontariuszy w wieku od 5 do 55 lat. Odkrycie naukowców przyciągnęło do Lewiczyna blisko 300 osób.
Pomogli darczyńcy
Przedsięwzięcie było współfinansowane w większości przez lokalne firmy oraz mieszkańców, a także z budżetu gminy Belsk Duży i dotacji ze Starostwa Powiatowego w Grójcu.
Nasze wykopaliska nie tylko rzucają nowe światło na dawną przeszłość Grodziska, ale także budują most między przeszłością a teraźniejszością, łącząc mieszkańców w fascynującej podróży do korzeni naszej kultury - możemy przeczytać na profilu społecznościowym Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Grójeckiej.
- Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Grójeckiej postanowiło zbadać historię średniowiecznego grodu w Lewiczynie, który jest jednym z trzech zabytków średniowiecznych w powiecie grójeckim. W Starej Warce badań nie można zrobić, w Grójcu gród jest zabudowany kościołem. Od 29 lipca naukowcy z Instytutu Archeologii badali ten obiekt – informował Jakub Wójcik
Naukowo i społecznie
Celem tegorocznych badań była próba odpowiedzi na pytania: kiedy to grodzisko zostało wybudowane, z jakimi osobami i okresem jest ono związane? Była to również to próba przybliżenia tej lokalnej historii okolicznym mieszkańcom – opowiadał Dr Artur Ginter z Uniwersytetu Łódzkiego.
Znalezione artefakty okazały się, że ówczesny gród istniał tutaj o wiele wcześniej, niż zakładano. Co więcej, to dzieci i młodzież wydobyły wiele zabytków, które będą badane w laboratoriach uniwersyteckich. Krzemienne groty strzał, pestki śliwek, wiśni, kości – to wszystko może wylądować w lokalnej izbie pamięci, której utworzenie jest w planach na przyszłość.
Dzięki tym artefaktom możemy pokazać, że historia Lewiczyna to nie jest jakieś ostatnie 200 lat, tylko zaczęło się to dużo wcześniej. Znaleziska, które udało nam się odkryć, wiemy już, że historia tego miejsca to są czasy wczesnej epoki brązu, czyli 3 do 4 tysięcy lat wstecz. Znaleźliśmy przepiękne, bardzo duże naczynie właśnie z tego okresu. Będziemy jeszcze to badać, aby ustalić to dokładniej – relacjonował Dr Ginter.
Trzy projekty badawcze
Społecznicy z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Grójeckiej prowadzą jeszcze inne projekty o tematyce historycznej. Na badawczej mapie nie mogło zabraknąć również stolicy powiatu, czyli Grójca. - Stowarzyszenie prowadzi trzy projekty badawcze. Jeden z nich odnosi się do historii drugiej wojny światowej, w tym historii żydów grójeckich. Przetłumaczyliśmy 400 stron wspomnień zapisanych w Jidysz 10 żydów, którzy ocaleli. Będziemy też badać, jakie były losy naszych sąsiadów, co się z nimi stało. Grójec w trakcie wojny stracił, ponad 50% swoich mieszkańców. Ta tragiczna historia nie jest zbadana i opisana. Staramy się nią odtworzyć w jakiś sposób. Drugim wątkiem badanym przez nas jest historia chłopów pańszczyźnianych, rozwoju rolnictwa w ciągu ostatnich 200,300 lat – podsumował Jakub Wójcik
Szymon Wójcik